Obszerna analiza progów na kierunek lekarski i lek-dent – 2022


Witam was serdecznie!

Na wstępie zaznaczę, że analiza tak jak w zeszłym roku zajęła bardzo dużo czasu. Forma jest zbliżona a analiza przebiegała w analogiczny sposób biorą pod uwagę pojedyncze poprawki przewidywań.  Są to dziesiątki godzin poświęcone na liczenie liczenie i jeszcze raz liczenie. Starałem się zrobić to maksymalnie dokładnie z matematycznego punktu widzenia i poprzeć to wieloletnim doświadczeniem. Zróbcie sobie kawkę i miłego czytania.

 

Czynniki które w analizie zostały wzięte pod uwagę to:

 1. liczba miejsc na kierunek lekarski w latach 2014-2021
 2. liczba miejsc na kierunek lekarsko-dentystyczny w latach 2014-2021
 3. podział tych miejsc na studia studia:
  1. stacjonarne
  2. niestacjonarne
 4. Liczba osób zdających maturę z biologii
 5. Liczba osób zdających maturę z chemii
 6. Liczba osób poprawiających (a dokładnie tych które przystąpiły do egzaminu) z biologii
 7. Liczba osób poprawiających (a dokładnie tych które przystąpiły do egzaminu) z chemii
 8. Wyniki każdej uczelni (studia stacjonarne, lek oraz lek-dent) z ostatnich w latach 2014-2021 które prowadziły rekrutację
 9. Centyle z biologii od 2017
 10. Centyle z chemii od 2017
 11. Stanity z biologii od 2020
 12. Stanity z chemii od 2020

 

Część z wykresów może być bardziej lub mniej zrozumiała natomiast starałem się ułożyć to wszystko tak, żeby można było samemu również popatrzeć i wyciągać ewentualnie wnioski. Pamiętajcie, że są to tylko przewidywania progów a nie ostateczne progi. Na progi ostatecznie wpływa więcej czynników które ciężko uwzględnić w analizie.

Czynnikami które nie zostały wzięte pod uwagę jest np matura z matematyki i fizyki którą też można wykorzystać podczas rekrutacji.

A więc zacznijmy.

Do matury z biologii przystąpiło w tym roku 43997 osób które podeszły po raz pierwszy do egzaminu oraz około 9000 poprawiających (czekam na oficjalne dane od CKE)

 

Do matury z chemii przystąpiło w tym roku 24625 osób które podeszły po raz pierwszy do egzaminu oraz około 8000 poprawiających (czekam na oficjalne dane od CKE)

Centyle prezentują się następująco

Biologia:

Chemia:

Wskazują one jednoznacznie że chemia regularnie co rok pisana jest na podobnym poziomie i tak jest również w tym roku natomiast biologia w roku (2021) poszła zdecydowanie gorzej niż w roku aktualnym. To jest jeden z głównych czynników sugerujących wzrost lub ustabilizowanie się progów.

Drugim głównym czynnikiem jest liczba miejsc na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny ta zmieniła się w stosunku ostatniego roku:

Lekarski

 • na studiach stacjonarnych wzrosła odpowiednio o 239 miejsc (4,39%) dla porównania w poprzedniej rekrutacji (2021) było to odpowiednio 346 miejsc (6,78% w stosunku do roku 2020)

 • na studiach niestacjonarnych NIE wzrosła dla porównania w poprzedniej rekrutacji (2021) było to odpowiednio 517 miejsc (41,73% w stosunku do roku 2020)

 • W sumie na stacjonarnych i niestacjonarnych wzrosła o 239 miejsc (3,32%) dla porównania w poprzedniej rekrutacji (2021) było to odpowiednio 863 miejsca (13,61% w stosunku do 2020)

 

Lekarsko-dentystyczny

 • na studiach stacjonarnych wzrosła odpowiednio o 3 miejsca (0,36%)

 

 • na studiach niestacjonarnych zmalała o 17 miejsc (-7,46%)

 • W sumie na stacjonarnych i niestacjonarnych zmalała o 14 miejsc (-1,33%)

Liczba miejsc na kierunek lekarski w ostatnich latach:

Szczególnie zwiększoną liczbą miejsc są miejsca na kierunek lekarski stacjonarnie

Liczba miejsc na kierunek lekarsko-dentystyczny

 

Jak widać liczba miejsc na kierunku lekarskim z roku na rok wzrasta co wpływa na obniżenie progów (w linii trendu), w przypadku kierunku lekarsko dentystycznego liczba miejsc jest na względnie stałym poziomie (zauważalne są również spadki liczby miejsc)

Progi w ostatnich latach układały się następująco:

Kierunek lekarski:

*wysokie skoki widoczne na wykresie wynikają ze zmian zasad rekrutacyjnych na uczelniach takich jak Lublin oraz Rzeszów

Na wykresie tym widoczne są delikatne zmiany progów na przebiegu ostatnich 8 lat. Progi ogólnie mają tendencję spadkową z pewnymi skokami średnio co 2 lata. Aktualnie po zeszłym roku (2021) jesteśmy w dołku co nie oznacza, że próg musi wzrosnąć. W zeszłym roku otworzono ponownie rekrutację w Radomiu

Procentowa zmiana progu w roku 2021 w stosunku do 2020 oznaczała średni spadek o 5,28%  

Lekarsko-dentystyczny:

Wydawałoby się, że kierunek lekarsko-dentystyczny ze względu na mniejszą liczbę miejsc rekrutacyjnych jest mniej wrażliwy na tendencje zmiany progów, i na wykresie z progami jest widoczna bardzo delikatna zmiana progów:

*wysokie skoki widoczne na wykresie wynikają ze zmian zasad rekrutacyjnych w Lublinie.

Pomimo niedużych ogólnych fluktuacji progów na kierunek lekarsko dentystyczny w 2021 roku w stosunku 2020 spadły średnio o 5,92% co jest wynikiem bardzo zbliżonym do kierunku Lekarskiego (5,28%) odpowiednio w 2020 roku w stosunku 2019 wzrosły średnio o 2,93% co jest wynikiem bardzo zbliżonym do kierunku Lekarskiego (3,09%)


Ostatecznie mając na uwadze te wszystkie dane i długą analizę, szacuję, że progi prawdopodobnie delikatnie wzrosną w stosunku do 2021 i będą niższe w stosunku do 2020.
Pamiętajcie, że gdyby przewidywania nie były do końca trafne – są to tylko szacunki. Nikt nie jest w stanie co do punktu przewidzieć progu i w każdym roku mylą się one w różnym stopniu. Każdy dodatkowo na podstawie tego artykułu może sam analizować dane których jak widać jest ogrom. Nie musicie się również z tymi analizami zgadzać. Każdy może spojrzeć na te dane na kilka różnych sposobów a jak wiecie różnice nawet 2 pkt robią w przypadku rekrutacji na kierunek lekarski ogromną różnicę. Ja natomiast starałem się podejść do tematu maksymalnie profesjonalnie :). Jak podoba wam się ta analiza zostawcie lajka na fp maturabiolchem.pl ->
https://www.facebook.com/maturabiolchem  oraz rekrutacja na medycynę -> https://www.facebook.com/namedycyne.eu 

Gdybyście byli zainteresowani napisaniem odwołania od waszej matury – zapraszam do kontaktu tutaj

ODWOŁANIA MATURALNELINK

Przewidywane progi Z OSTATNICH LIST – 2022

*Adnotacje odnośnie wpisu będą pojawiać się na dole

 

Zapraszam was również do komentowania tutaj oraz na stronie (we współpracy) namedycyne.eu

Autorem wszystkich wykresów i statystyk jest Dariusz Fabian – w razie chęci publikacji części lub całości artykułu w miejscu innym niż grupa maturalna “Matura biol/chem” proszę o kontakt https://www.facebook.com/maturabiolchem.

 

Adnotacja nr 1. Łódź – MON – wojskowo-lekarski

Przy tym wydziale uniwersytetu w Łodzi miałem problem ze względu opublikowane już niskiego pierwszego progu. Prawdopodobnie jest to podyktowane sytuacją polityczną na świecie i mniejszą liczbą chętnych do wiązania się zawodowo z wojskiem. Ale to tylko moje domysły.

Adnotacja nr 2

Adnotacja nr 3

 

 

 

 

 

Dariusz Fabian – maturabiolchem.pl

KOMENTARZE
guest
566 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Galeria Sztuki Obrazy

Ten post był dla mnie świetnym źródłem informacji. Jest dobrze napisany i wyczerpująco omawia temat. Dziękuję za podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem!

Ola

Kiedy publikowana jest druga i kolejne listy? Pytam zwlaszcza o Kielce i Rzeszów.

Wiki

Częstochowa 143🥰

Julia

Jeśli mogę spytać jakie miałaś wyniki? 🙂

Jakub

Hejka, jeśli ktoś planuje jeszcze iść do Zielonej i poszukuje mieszkania to tak się składa że poszukuje współlokatora. Mieszkanie nowiutkie 5 min od uczelni.

Alex

Czy możliwe żeby całe 240 weszło jeszcze na stome umlub?

Kkkkk

I jak? Udało się?

Michal

Jak myślicie czy realne jest aby przewidywania co do progu na pumie i zg (143) się sprawdziły?

Pati

oby….

Joanna

ciężko powiedzieć, na razie próg jest wyższy, ale jak popatrzeć na listy z zeszłego roku to dopiero w październiku PUM zaczął bardzo szybko spadać, więc nigdy nic nie wiadomo..

Joanna

ja mam 147 i bardzo się stresuje, że już nie wejdę na PUM

Jakub

Myślicie ,że 146(74) wystarczy na lek w Szczecinie ?

Wiki

Czy będą jeszcze jakieś listy do Częstochowy

Julia

dzisiaj powinna być

Sara

okazało się że analiza progow w znacznej większości była za niska…
Ostateczne progi są większe o 1-3 pkt prawie wszędzie…

Julia

Rekrutacja jeszcze się nie zakończyła na większości uczelni. ŚUM, który zamknął rekrutacje autor przewidział bezbłędnie.

Marek

A ten rok to już masakra 30%w górę w stosunku do prognoz

Ola

Czy nabór do Częstochowy jeszcze trwa ?

Pati

jesli nie rekrutowalas wczesniej,bodajze termin to byl 12 wrzesnia,to juz nie ma mozliwosci

Ola

Ale czy listy jeszcze są

BSo

Jak myślicie o ile pkt spadnie jeszcze próg w Radomiu? Teraz jest 378 a raczej będzie wyższy od tego proponowanego przez autora

Wdzięczny

90% stomatologii i 60% lekarskiego autor trafił. Naprawdę dobra robota!!!

Joanna

Jak myślicie, na ile punktów spadnie lista na PUMie na lek 3 października? Bo jak na razie to prawie w ogóle nie rusza sie do przodu…

Justyna

w zeszłym roku ok 10 października spadło o 2 pkt

Nela

Czy możliwe, żeby rekrutacja w Zielonej Górze na lek stacjo została już ostatecznie zakończona? Rozmawiałam z panią z działu rekrutacji i powiedziała, że nie przyjmą już nawet pojedynczych osób

Ola

Myslicie, ze beda jeszcze jakies listy na lek na SUM?

Prośba 4

Kochani PROSZĘ WAS rezygnujecie z uczelni, na które nie chcecie iść! Nie zabierajcie innym miejsc i pomóżcie spełnić marzenia. Już naprawdę czas podjąć ostateczną decyzję. Dziękuję!

Wiktoria

Dokładnie jestem za

Jakub

Ha, teraz się zacznie wciskanie po znajomościach XD

Wiktoria

Ma ktoś jakieś informacje na temat Częstochowy?

Marta

3 osoby przede mną Pum lek-dent? Myślicie, że wyjdzie kolejna lista w czwartek?

Kacper

Rzeszów zakończył rekrutację. Oficjalny próg to 300 pkt.

Karolina

Szanse na 296 pkt już marne? 🙁

Prośba 3

Na wszystkich uczelniach jak się dostaliście a nie chcecie do tego miasta iść bo macie też inne bardziej atrakcyjne nie trzymajcie na siłę miejsca tam gdzie nie chcecie iść .Dla osób które się dostały to moment a dla osób które próbują szansa na spełnienie marzeń . Wiele z nas za to miejsce dałoby się pokroić xd

Prośba 2

Bardzo proszę, żebyście jeszcze dzisiaj rezygnowali z uczelni, do ktorych nie chcecie isc, dla Was to jest tylko chwila, dla nas moze byc szansa na dostanie sie na studia

Prośba

Jutro lista w Bydgoszczy, proszę zrezygnujcie jeszcze dzisiaj to jutro wejdzie więcej osób i odblokuja się też inne uczelnie

Wera

145 lek gdziekolwiek wejdzie? Jestem zdesperowana :(((

Wiktoria

Pewnie sum

Maciek

145 lek-dent gdziekolwiek?

1 4 5 6