Obszerna analiza progów na kierunek lekarski i lek-dent – 2022


Witam was serdecznie!

Na wstępie zaznaczę, że analiza tak jak w zeszłym roku zajęła bardzo dużo czasu. Forma jest zbliżona a analiza przebiegała w analogiczny sposób biorą pod uwagę pojedyncze poprawki przewidywań.  Są to dziesiątki godzin poświęcone na liczenie liczenie i jeszcze raz liczenie. Starałem się zrobić to maksymalnie dokładnie z matematycznego punktu widzenia i poprzeć to wieloletnim doświadczeniem. Zróbcie sobie kawkę i miłego czytania.

 

Czynniki które w analizie zostały wzięte pod uwagę to:

 1. liczba miejsc na kierunek lekarski w latach 2014-2021
 2. liczba miejsc na kierunek lekarsko-dentystyczny w latach 2014-2021
 3. podział tych miejsc na studia studia:
  1. stacjonarne
  2. niestacjonarne
 4. Liczba osób zdających maturę z biologii
 5. Liczba osób zdających maturę z chemii
 6. Liczba osób poprawiających (a dokładnie tych które przystąpiły do egzaminu) z biologii
 7. Liczba osób poprawiających (a dokładnie tych które przystąpiły do egzaminu) z chemii
 8. Wyniki każdej uczelni (studia stacjonarne, lek oraz lek-dent) z ostatnich w latach 2014-2021 które prowadziły rekrutację
 9. Centyle z biologii od 2017
 10. Centyle z chemii od 2017
 11. Stanity z biologii od 2020
 12. Stanity z chemii od 2020

 

Część z wykresów może być bardziej lub mniej zrozumiała natomiast starałem się ułożyć to wszystko tak, żeby można było samemu również popatrzeć i wyciągać ewentualnie wnioski. Pamiętajcie, że są to tylko przewidywania progów a nie ostateczne progi. Na progi ostatecznie wpływa więcej czynników które ciężko uwzględnić w analizie.

Czynnikami które nie zostały wzięte pod uwagę jest np matura z matematyki i fizyki którą też można wykorzystać podczas rekrutacji.

A więc zacznijmy.

Do matury z biologii przystąpiło w tym roku 43997 osób które podeszły po raz pierwszy do egzaminu oraz około 9000 poprawiających (czekam na oficjalne dane od CKE)

 

Do matury z chemii przystąpiło w tym roku 24625 osób które podeszły po raz pierwszy do egzaminu oraz około 8000 poprawiających (czekam na oficjalne dane od CKE)

Centyle prezentują się następująco

Biologia:

Chemia:

Wskazują one jednoznacznie że chemia regularnie co rok pisana jest na podobnym poziomie i tak jest również w tym roku natomiast biologia w roku (2021) poszła zdecydowanie gorzej niż w roku aktualnym. To jest jeden z głównych czynników sugerujących wzrost lub ustabilizowanie się progów.

Drugim głównym czynnikiem jest liczba miejsc na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny ta zmieniła się w stosunku ostatniego roku:

Lekarski

 • na studiach stacjonarnych wzrosła odpowiednio o 239 miejsc (4,39%) dla porównania w poprzedniej rekrutacji (2021) było to odpowiednio 346 miejsc (6,78% w stosunku do roku 2020)

 • na studiach niestacjonarnych NIE wzrosła dla porównania w poprzedniej rekrutacji (2021) było to odpowiednio 517 miejsc (41,73% w stosunku do roku 2020)

 • W sumie na stacjonarnych i niestacjonarnych wzrosła o 239 miejsc (3,32%) dla porównania w poprzedniej rekrutacji (2021) było to odpowiednio 863 miejsca (13,61% w stosunku do 2020)

 

Lekarsko-dentystyczny

 • na studiach stacjonarnych wzrosła odpowiednio o 3 miejsca (0,36%)

 

 • na studiach niestacjonarnych zmalała o 17 miejsc (-7,46%)

 • W sumie na stacjonarnych i niestacjonarnych zmalała o 14 miejsc (-1,33%)

Liczba miejsc na kierunek lekarski w ostatnich latach:

Szczególnie zwiększoną liczbą miejsc są miejsca na kierunek lekarski stacjonarnie

Liczba miejsc na kierunek lekarsko-dentystyczny

 

Jak widać liczba miejsc na kierunku lekarskim z roku na rok wzrasta co wpływa na obniżenie progów (w linii trendu), w przypadku kierunku lekarsko dentystycznego liczba miejsc jest na względnie stałym poziomie (zauważalne są również spadki liczby miejsc)

Progi w ostatnich latach układały się następująco:

Kierunek lekarski:

*wysokie skoki widoczne na wykresie wynikają ze zmian zasad rekrutacyjnych na uczelniach takich jak Lublin oraz Rzeszów

Na wykresie tym widoczne są delikatne zmiany progów na przebiegu ostatnich 8 lat. Progi ogólnie mają tendencję spadkową z pewnymi skokami średnio co 2 lata. Aktualnie po zeszłym roku (2021) jesteśmy w dołku co nie oznacza, że próg musi wzrosnąć. W zeszłym roku otworzono ponownie rekrutację w Radomiu

Procentowa zmiana progu w roku 2021 w stosunku do 2020 oznaczała średni spadek o 5,28%  

Lekarsko-dentystyczny:

Wydawałoby się, że kierunek lekarsko-dentystyczny ze względu na mniejszą liczbę miejsc rekrutacyjnych jest mniej wrażliwy na tendencje zmiany progów, i na wykresie z progami jest widoczna bardzo delikatna zmiana progów:

*wysokie skoki widoczne na wykresie wynikają ze zmian zasad rekrutacyjnych w Lublinie.

Pomimo niedużych ogólnych fluktuacji progów na kierunek lekarsko dentystyczny w 2021 roku w stosunku 2020 spadły średnio o 5,92% co jest wynikiem bardzo zbliżonym do kierunku Lekarskiego (5,28%) odpowiednio w 2020 roku w stosunku 2019 wzrosły średnio o 2,93% co jest wynikiem bardzo zbliżonym do kierunku Lekarskiego (3,09%)


Ostatecznie mając na uwadze te wszystkie dane i długą analizę, szacuję, że progi prawdopodobnie delikatnie wzrosną w stosunku do 2021 i będą niższe w stosunku do 2020.
Pamiętajcie, że gdyby przewidywania nie były do końca trafne – są to tylko szacunki. Nikt nie jest w stanie co do punktu przewidzieć progu i w każdym roku mylą się one w różnym stopniu. Każdy dodatkowo na podstawie tego artykułu może sam analizować dane których jak widać jest ogrom. Nie musicie się również z tymi analizami zgadzać. Każdy może spojrzeć na te dane na kilka różnych sposobów a jak wiecie różnice nawet 2 pkt robią w przypadku rekrutacji na kierunek lekarski ogromną różnicę. Ja natomiast starałem się podejść do tematu maksymalnie profesjonalnie :). Jak podoba wam się ta analiza zostawcie lajka na fp maturabiolchem.pl ->
https://www.facebook.com/maturabiolchem  oraz rekrutacja na medycynę -> https://www.facebook.com/namedycyne.eu 

Gdybyście byli zainteresowani napisaniem odwołania od waszej matury – zapraszam do kontaktu tutaj

ODWOŁANIA MATURALNELINK

Przewidywane progi Z OSTATNICH LIST – 2022

*Adnotacje odnośnie wpisu będą pojawiać się na dole

 

Zapraszam was również do komentowania tutaj oraz na stronie (we współpracy) namedycyne.eu

Autorem wszystkich wykresów i statystyk jest Dariusz Fabian – w razie chęci publikacji części lub całości artykułu w miejscu innym niż grupa maturalna “Matura biol/chem” proszę o kontakt https://www.facebook.com/maturabiolchem.

 

Adnotacja nr 1. Łódź – MON – wojskowo-lekarski

Przy tym wydziale uniwersytetu w Łodzi miałem problem ze względu opublikowane już niskiego pierwszego progu. Prawdopodobnie jest to podyktowane sytuacją polityczną na świecie i mniejszą liczbą chętnych do wiązania się zawodowo z wojskiem. Ale to tylko moje domysły.

Adnotacja nr 2

Adnotacja nr 3

 

 

 

 

 

Dariusz Fabian – maturabiolchem.pl

KOMENTARZE
guest
566 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzia

Myśliscie, że 230,6 p na WUM starczy? To jest obecnie 217 miejsce rezerwowe

zosia

Myślicie że wejdzie 310 do łodzi? nawet we wrześniu

nadia

gumed prawdopodobnie wyzej niz prognoza, ile obstawiacie? bo jakis gumedowy szal

Zaba

Zastanawiam się mając 143 jest sens się stresować i czekać?

Katrin

A jaką masz matmę podstawową ?

Zaba

82%

Anna

Dla mnie bez szans, nawet Radom za słaba matma

Katrin

Hmm może Częstochowa ale to zależy jakie przedmioty tam będą

Agnieszka

Częstochowa na 90% wejdzie!!!!!!! Mnóstwo osób nie wie o tym, że tam się rekrutacja otworzyła i się pewnie dowie po czasie, więc składaj.

kamil

Tak ale tylko 60 miejsc na stacjo

Kato

Nie słuchaj ich, nikt tego nie wiem. Trzeba czekać, pytasz się na tej grupce przemądrzałych osób jak wylosują z fusów. Już lepiej zadzwonić do wróżki

Zaba

Dzięki, tak sobie myślę, że warto próbować spełniać swoje marzenia, a może się uda…..A jak nie, to poprawka i za rok….

Konrad

Czy ktoś kto śledził progi w latach poprzednich ma pojęcie co ile dni mogą być kolejne progi np. na ŚUM. W zeszłych latach widzę było średnio około 10 progów. Tylko pytanie jak często je ogłaszają – co tydzień czy rzadziej?

Calin

Druga lista ma zostać opublikowana 26 lipca br. Wszystkie informacje masz na tej stronie: https://kandydat.sum.edu.pl/index.php?r=artykul/view&id=77. Nie ma podanych konkretnych dat, należy śledzić informacje.

Magda

Myślicie ze 154 na lek dent w białym styknie?

Anna

26 lipca wejdziesz

Agnieszka

na luzi

Weronika

Myślicie ,że 160 wejdzie na ump? Biologia 90% chemia70%

kamil

Jaki przewidujecie ostateczny prog na śumie? patrzac po 1 listach

Anna

Nie ma co patrzeć na nie, progi na 2 spadną o 7-8 punktów i później się odetka

Gustaw

Myślicie że 149 da rade gdziekolwiek? biologia i mata rozszerzona wiec kielce odpadaja jak coś

Kato

Szczecin lekko wejdzie

Katrin

Śum wejdzie jak dla mnie

Anna

na luzie PUM, UZ I SUM

Arteria

Czy planowane są kolejne przewidywania progów po tym jak już wszędzie pojawią się listy?

Anna

ogólnie to ta analiza powinna wyjść teraz, chociaż jest ona całkiem trafna muszę przyznać , no może nie na te gdzie matma r się liczy

Anna

ale i tak szacun dla autora bo dużo się nie pomylił

Arteria

Jeszcze nic pewnego, bo to dopiero początkowe listy, a przez tą matematykę która zamieszała, progi inaczej spadają niż w innych latach. Jest też trochę więcej losowych czynników

Nadia

A co matma w tym roku podwyższa? Czyli GUMed pewnie wyzej niż szacowany?

Ola

Hmmm… Porównując jak spadały progi w 2020 i w 2021 to sadze, że nie jest do końca trafna i na wielu uczelniach będzie 2-3pkt wyżej, może 4pkt względem prognozy. Ale grunt to czekać aż do końca września, bo wyliczeni wyliczeniami, a pewnych czynników nie da się uwzględnić w żadnych wyliczeniach, więc pozostało czekać 🙂

Mikołaj

Myślicie że łącznie 157pkt starczy na lek do Łodzi/kato?

Kato

Nie wygłupiamy się, ofc ze tak nawet 147 do Katowic

Katrin

Obyś miał rację bo ja za 148 punktamimega się martwię że nie wejdę

Katrin

Nie starczy nie ma opcji A tak serio spójrz na próg spali w latach poprpoprzednich sobie to oblicz 😀

Konrad

Czy ktoś może mi powiedzieć co znaczą procenty umieszczone przy progach. Np dla ŚUM mamy 164 punkty i 90%?

K.01

Ograniczenie z biologii. Czyli próg był 164 i 90% z biologii

Konrad

Czyli z biologii trzeba mieć min. 90%? Czy na odwrót jak mam więcej niż 90% to liczy mi się tylko 90%?

Arteria

Tylko jeżeli jesteś równo z progiem i kilka osób ma tyle samo punktów. Jeżeli twój wynik punktowy jest >progu przyjęcia, wtedy można mieć mniej z biologii niż to 90%

Konrad

dzięki

Justyna

Myślicie, że 257 na lek dent do Wrocławia wejdzie? 214 miejsce na pierwszej liście :((

Kacper

Wie ktoś jaki był próg na ŚUMie?

PB95

ŚUM nie doceniłeś, akceptują ukraińską maturę i biorą ich na stacjonarne… patologia

Ola

No ale jak to możliwe skoro jest tylko 5 miejsc dla cudzoziemców

Katrin

Jak dla mnie to bzdura śum wzrósł ale tylko dlatego że spanikowani ludzie złożyli gdzie się da patrzcie na drugie listy:wum,Kielce i na spadki ba tych listach

Calin

Skąd takie informacje? Na jakieś podstawie tak sądzisz? Podaj link do dokumentu uczelni, który o tym mówi – bo musi to zostać uregulowane.

Katrin

Calin nie ma linku to jest bzdura by siać niepokój przecież maturzyści teraz piszą ukraińską maturę to niby jak mają wyniki mieć do wprowadzenia maturzyści którzy pisali już studiują i co najwyżej poszli na 1 rok A ci co się nie dostali na ukrainę w tamtym roku gdzie są niższe rogi tym bardziej nie dostaną się na śum który na znacznie wyższe progi

Katrin

Nikt nie dostaje się na śum za obywatelstwo ukraińskie gwarantuję chyba że mówimy o tych 41 osobach co pisały maturę polską

KB.

Cześć, jak myślicie czy jest szansa gdziekolwiek się dostać na medycynę mając 96% z matmy postawy, 78% z biologi i 65% z chemi?

Anna

Radom duże szasne są bo matma wysoko podstawa, PUM i może UZ

Arteria

PUM i UZ raczej nie w tym roku

Anna

a może akurat spadną

Katrin

Częstochowa lub Radom

PB95

Zielona Góra i Szczecin spokojnie

Ola

Czy spokojnie to raczej bym nie powiedział xd ale szanse są

Karolina

Myślicie, że jest szansa na 145 na Rzeszów czy nie bardzo? 🙁

Katrin

Nie bardzo jak dla mnie ale trzeba czekać na 1 listę

Ala

Myślicie, że 169 punktów wejdzie na gumed? 180 punktów na pierwszej liście i rosnąca popularność uczelni nie wróży za dobrze…

Liwia

Oczywiście ze wejdzie Xd

Agnieszka

tu chyba nie chodzi o popularność tylko o to, że oni dają indeksy na lek dla ludzi z jakiś konkursów z tego co czytałam na grupach xd

Ola

Myślicie, że 261 punktów jeszcze wejdzie we Wrocławiu? Jestem na 799 miejscu. Jak bardzo są zaniżone tutejsze przewidywane progi dla uczelni trzyprzedmiotowtch? Oczywiście duże podziękowania dla autora analiz za włożony czas i energię.

Ola

Na 2 przedmiotowe całkiem realne , na 3 trzeba patrzeć na 2020

Anna

A ja mam w sumie dwa ciekawe pytania do autora:
1. Dlaczego analiza nie jest publikowana po wyjściu wszystkich 1 list?
2. Czy dalej jesteś za tym ,że podałeś dobre progi czy masz już wątpliwości?
Czekam na odpowiedź

Nadia

Czyli co z gumedem który od tego roku jest 3przedmiotowy? Ktoś się orientuje ile w ogóle +/- może oczekiwać?

Anna

Super, dziękuje za odpowiedź, co do uczelni 2 przedmiotowych fantastyczna robota co do 3 każdy się może pomylić:)

Łukasz

Liczę, że 75 % z biologii i 77 % z chemii pozwolą się dostać na ŚUM w II progu.

K.M.

mam takie same wyniki i liczę, że w ogóle uda się dostać na ŚUM. Widzę że bardzo dużo osób sugeruje się zeszłorocznymi wynikami matur które nie oddają ich tegorocznego poziomu (centyle). Ponad to co najmniej połowa z nowych miejsc znajduje się na uczelniach na których co prawda stacjonarny lek. jest ale w wersji płatnej. Sam bardzo chciałbym żeby progi w tym roku były identyczne jak w tamtym, ale wiadomo jak jest. Więc proszę, nie piszcie komentarzy typu „liczę, żę…”, bo nie mają one tutaj większego sensu, trzeba czekać na wyniki i tyle.

ann

myślicie, że 162 lek-dent biały wejdzie?

Liwia

A dlaczego miałby nie wejść skoro pierwsza lista to 167 Xd

Radom

Wie ktoś jaki był próg na niestacjo do radomia?

Mateusz

Uważacie, że realne te progi ?

Maria

Mocno zaniżone

Mateusz

Właśnie, jeżeli te progi będą wyższe o naprawdę sporą liczbę punktów to dużo osób mimo wszystko się zawiedzie.

Mateusz

Dlatego lepiej mimo wszystko podać bezpieczne progi , żeby ludzie się za bardzo nie nastawili . Zawsze lepiej się miło zaskoczyć niż zawieść

Mateusz

Progi dla uczelni dwuprzedmiotowych bedą porównywalne z analizą, no może +/- 2 punkty ale dla trzyprzedmiotowych bardzo nietrafiona

Mateusz

Ja tam żadnym znawcą nie jestem ale po pierwszych listach można stwierdzić, że progi będą o 2 punkty niższe niż w 2020

Katrin

Zgadzam się od 1_3punkty niższe niż w2020 na 2 przedmiotowych

Mateusz

Po drugiej liście uważam, że spadną o co najmniej 2 ale oby i więcej

inez

Może Pan dodać analizę dla niestacjonarnych?

wojtek

Jaki obstawiacie ostateczny próg w Lublinie? (Biologia,Chemia,Matematyka x1)

Ola

oj mam nadzieję że ZG będzie niższe o 2 pkt chociaż bo fajnie byłoby się tam dostać. świetna robota, dziękujemy!

Oktawia

Ja tak samo!

Ania

dziękujemy, oby się sprawdziły;)

Ania

Dziękuję!

milosz

Wspaniała robota, dzięki!

Wiki

uwzględniliście matematykę na uczelniach trzyprzedmiotowych? Matematyka poszła lepiej niż rok temu i dwa lata temu

Michał

Dziękuję za analizę!

Mateusz

Wystarczy porównać 2019-2020 i 2021-2022 i widać, że wzrost będzie 2-3 pkt

Kata

no właśnie w porównaniu do 2020 roku w 2021 roku progi spadły bardzo mocno sporo ponad 2-3 punkty nawet i o 7 i więcej i oby się sprawdziły te 2-3 punktowe wzrosty

Mateusz

Sam jak liczyłem zajeło mi to parę godzin

Eliza

Trzymam za wszystkich kciuki, oby nam się udało kochani!!!

Arteria

Bardzo optymistyczne przewidywania. Oby się sprawdziło

Natalka

DZIĘKUJEMY!!!

hie

niechaj szczescie ci sprzyja

Aleksandra

Doskonała robota, gratuluję i dziękuję !

nat

ogromne podziękowania za poświęcony czas i zaangażowanie!!:)

Natalka

Dziękuję! Oby te prognozy się spełniły!

Kata

Oj też bym tego bardzo chciała

Patrycja

Liczę, że jeszcze spadnie o 1 pkt z tym co pokazujesz 🙂
Dziękuję

Katrin

A ja że na śumie nie wzrośnie o ponad 3 pkt😃

1 2 3 6