Ostateczne zmiany w podstawie programowej matura 2021 oraz 2022 – biologia i chemia

Aktualizacja:

Informacja dla maturzystów 2022. ????
Zasady które będą obowiązywać mają być takie same
Jedyna różnica w porównaniu do 2021 to wymóg przystąpienia do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym ale bez konieczności zdobycia określonej liczby punktów

Wersja ostateczna!

Zmiany w podstawie programowej zachodziły dwukrotnie. W drugich etapie część zmian które zostały usunięte zostało przywróconych na nowo a część została dodatkowo usunięta w stosunku do zmian początkowych w okolicy listopada. Ostateczne (tak przynajmniej podaje CKE) zmiany zamieszczamy tutaj w plikach. Jest to plik które jest opracowany i dorzucone są na czerwono fragmenty które zostały usunięte. Dodatkowo jest to również połączone z częścią z poprzedniego (III) etapu edukacji co również obowiązuje na maturze. Zmiany w dużym stopniu są prowizoryczne niestety wiele z nich zawiera się również w niższym etapie edukacji. Natomiast aktualny aneks obejmuje również III etap edukacji więc można założyć (z pewną ostrożnością), że zmiany te to punkty który rzeczywiście nie pojawią się na maturze.

Podstawę programowa z poniższych linków polecam wydrukować i pracować z nią w kolejności powtarzania materiału. W razie pytań proszę pisać w komentarzach pod tym artykułem 🙂

 

PLIK DO POBRANIA

PLIK DO POBRANIA

 

Chciałbym wam zwrócić uwagę na zmiany w podstawie programowej. O sprawie zrobiło się głośno ale zaznaczmy sobie coś co moim zdaniem w tej kwestii jest bardzo ważne❗️. Wykreślone podpunkty podstawy programowej są tylko pozornymi zmianami. Ze względu na złożoność procesu układania arkuszy maturalnych usunięte z podstawy są prawdopodobnie te podpunkty których po prostu na danej maturze miało nie być. Pomijanie zaś w nauce tych wszystkich wykreślonych fragmentów to też nie jest dobry pomysł. 

Po 1 zawsze mogą pojawić się z tekstem wstępnym a przy wielu z nich nie trudno o takie źródło do analizy. 

Po 2 większość z tych usuniętych fragmentów zawarta jest w podstawie programowej poprzednich etapów edukacji a jak wiadomo zakres wiedzy i podstawy programowe są kumulatywne czyli obowiązują was wszystkie wcześniejsze etapy. A w nich zawarte są w większości podpunkty które zostały usunięte. 

Maturabiolchem.pl
KOMENTARZE
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
pasteis-de-nata

Czy na tegoroczną maturę z biologii jest wymagana podstawa programowa z klas 1-3 i 4-6 szkoly podstawowej + przyroda z liceum?

chuyaz

To jest mieszanie w głowach. Nie powinno być żadnych zmian