Witam was serdecznie!
Na wstępie zaznaczę, że analiza zajęła bardzo dużo czasu. Są to dziesiątki godzin poświęcone na liczenie liczenie i jeszcze raz liczenie. Starałem się zrobić to maksymalnie dokładnie z matematycznego punktu widzenia i poprzeć to wieloletnim doświadczeniem. Zróbcie sobie kawkę i miłego czytania.
Czynniki które w analizie zostały wzięte pod uwagę to:
Część z wykresów może być bardziej lub mniej zrozumiała natomiast starałem się ułożyć to wszystko tak, żeby można było samemu również popatrzeć i ewentualnie wyciągać wnioski. Pamiętajcie, że są to tylko przewidywania progów a nie ostateczne progi. Na progi ostatecznie wpływa więcej czynników które ciężko uwzględnić w analizie.
Czynnikami które nie zostały wzięte pod uwagę jest np matura z matematyki i fizyki którą też można wykorzystać podczas rekrutacji.
A więc zacznijmy.
Do matury z biologii przystąpiło w tym roku 52781 osób (są to osoby piszące pierwszy raz oraz podchodzące do poprawy (9002 osoby).
Do matury z chemii przystąpiło w tym roku 33468 osób (są to osoby piszące pierwszy raz oraz podchodzące do poprawy (7905 osób).
Centyle prezentują się następująco
Chemia:
Wskazują one jednoznacznie że chemia regularnie co rok pisana jest na podobnym poziomie natomiast biologia w tym roku (2021) poszła zdecydowanie gorzej w porównaniu do roku poprzedniego a wyniki zbliżone są do wyników z roku 2019. To jest jeden z głównych czynników sugerujących spadek progów.
Drugim głównym czynnikiem jest liczba miejsc na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny ta zmieniła się w stosunku ostatniego roku
Lekarski
Lekarsko-dentystyczny
Liczba miejsc na kierunek lekarski w ostatnich latach:
Szczególnie zwiększoną liczbą miejsc są miejsca na kierunek lekarski niestacjonarnie.
Liczba miejsc na kierunek lekarsko-dentystyczny
Jak widać liczba miejsc na kierunku lekarskim z roku na rok wzrasta co wpływa na obniżenie progów (w linii trendu), w przypadku kierunku lekarsko dentystycznego liczba miejsc jest na względnie stałym poziomie (zauważalne są również spadki ilości miejsc)
Progi w ostatnich latach układały się następująco:
*wysokie skoki widoczne na wykresie wynikają ze zmian zasad rekrutacyjnych na uczelniach takich jak Lublin oraz Rzeszów
Na wykresie tym widoczne są delikatne zmiany progów na przebiegu ostatnich 7 lat. Progi ogólnie mają tendencję spadkową z pewnymi skokami średnio co 2 lata. Aktualnie po zeszłym roku jesteśmy zdecydowanie na górce (nieznacznie tylko zwiększona liczba miejsc rekrutacyjnych na kierunek lekarski + zamknięcie rekrutacji w Radomiu w roku 2020/2021 są jednymi z czynników powodujących wzrost progów w stosunku do roku (2019)
Procentowy wzrost progu w roku 2020 w stosunku do 2019 oznaczał średnio 3,09%
Lekarsko-dentystyczny:
Wydawałoby się, że kierunek lekarsko-dentystyczny ze względu na mniejszą liczbę miejsc rekrutacyjnych jest mniej wrażliwy na tendencje zmiany progów, i na wykresie z progami jest widoczna bardzo delikatna zmiana progów:
*wysokie skoki widoczne na wykresie wynikają ze zmian zasad rekrutacyjnych w Lublinie.
Pomimo niedużych ogólnych fluktuacji progów na kierunek lekarsko dentystyczny w 2020 roku w stosunku 2019 wzrosły średnio o 2,93% co jest wynikiem bardzo zbliżonym do kierunku Lekarskiego (3,09%)
Ostatecznie mając na uwagę te wszystkie i długą analizę, oraz w niektórych aspektach dosyć mgliste szacowanie szacuję progi następująco (znaczne spadki progów w stosunku do 2020 oraz nieznaczne w stosunku do 2019). Pamiętajcie, że gdyby się one myliły, są to tylko szacunki. Nikt nie jest w stanie co do punktu przewidzieć progu i co rok mylą się one w różnym stopniu. Każdy dodatkowo na podstawie tego artykułu może sam analizować dane których jak widać jest ogrom. Nie musicie się również z tymi analizami zgadzać. Każdy może spojrzeć na te dane na kilka różnych sposobów a jak wiecie różnice nawet 2 pkt robią w przypadku rekrutacji na kierunek lekarski ogromną różnicę. Ja natomiast starałem się podejść do tematu maksymalnie profesjonalnie :). Jak podoba wam się ta analiza zostawcie lajka na fp maturabiolchem.pl -> https://www.facebook.com/maturabiolchem oraz rekrutacja na medycynę -> https://www.facebook.com/namedycyne.eu
Gdybyście byli zainteresowani napisaniem odwołania od waszej matury – zapraszam do kontaktu tutaj
https://www.facebook.com/maturabiolchem
Przewidywane progi Z OSTATNICH LIST – 2021
*Adnotacje odnośnie wpisu będą pojawiać się na dole
Zapraszam was również do komentowania tutaj oraz na stronie (we współpracy) namedycyne.eu
Autorem wszystkich wykresów i statystyk jest Dariusz Fabian – w razie chęci publikacji części lub całości artykułu w miejscu innym niż grupa maturalna “Matura biol/chem” proszę o kontakt https://www.facebook.com/maturabiolchem.
Adnotacja nr 1. Próg warszawa – UKSW
Niestety uczelnia prawdopodobnie wprowadzą w błąd podając u siebie na stronie pierwsze progi jako progi ostateczne
z UKSW w ogóle był problem. Już mówię o co chodzi.
Oficjalne progi które podała uczelnia z 2019 to 75.2 a z 2020 – 78.8.
Na stronie maturabiolchem.pl i namedycyne.eu są progi podane przez uczniów czyli 2019 – 67,6 oraz 2020 – 71. – ostatnie listy.
Ja więc odniosłem się do progów oficjalnie podanych. I ostatecznie przewidywania tyczą się pierwszej listy a nie ostatniej. Wybaczcie za ten błąd ale jak widać uczelnia sama chyba nie do końca wie ile punktów obowiązywało w ostatnich latach.
Jeżeli to co piszę byłoby prawidłowe (czyli błąd uczelni, prawidłowe progi podane przez rekrutujących się) – próg będzie niższy i będzie wynosił prawdopodobnie 68 punktów (chociaż skłaniałbym się nawet ku 69 – ze względu na (w domyśle) zwiększającą się liczbę osób rekrutujących się na tą uczelnię)
Adnotacja nr 2 – Rzeszów
Punktacja oficjalnie liczona jest w ten sposób
poziom rozszerzony
1%=2pkt
Co daje maksymalną liczbę punktów wynoszącą 400.
W niektórych miejscach próg wrzucony jest w skali do 200 (pewnie żeby ułatwić porównanie do innych uczelni) – Ja w analizie brałem pod uwagę oficjalny przelicznik punktów
Adnotacja nr 3 – Poznań – Lek-Dent
Przewidywany próg punktowy który napisałem – 159 pkt jest prawdopodobnie zbyt wysokim progiem. Niestety nie zauważyłem oficjalnego progu który wynosił w 2019 roku 155 punktów a nie tak jak przyjąłem 161. Te 6 punktów różnicy ma tutaj duże znaczenie. Ostatecznie próg będzie oscylował najprawdopodobniej w okolicy 154-156 punktów.
Czy jest tu ktoś kto startuje na stomatologię do Szczecina i czeka na listę? Te wyniki wyżej to oczywiście na stomatologię.
Śum ostatecznie 143, Szczeciński 145. Szczeciński już chyba zbytnio nie spadnie bo jest dużo mniej miejsc jak w tamtym roku
Gumed 153 pkt, biologia 73 (dane z 4 pazdziernika)
@dynx wiem, że była. Pytam czy będzie XD
@MZK niestety nie ma już opcji na niższy warunek :/
@MZK ŚUM już nie dzwoni, gdy zakończy rekrutację
Uksw, kto z Was został przyjęty i z jaka punktacja?
ŚUM zakończył rekrutację, ale czy ktoś wie czy mogą jeszcze dzwonić? Jest szansa przy tej samej punktacji i ciut niższym warunku?
Wczoraj była lista
Będzie jeszcze jakaś lista do Opola? I jeśli nie, to myślicie że jak będzie brakować studentów to uczelnia będzie dzwonić do kolejnych osób z listy?
Nie mogę uwierzyc ze spadło do 150. Dzownilam do działu rekrutacji i Pani powiedziała aby cierpliwie czekac. Jest kilkanaście osób przede mną mam nadzieje ze się uda. Trzymajcie kciuki :(( mam nadzieje UMB ze we dwie spotkamy się na uczelni!
UMB LEK, co Tobą kierowało, aby przy Twojej punktacji, złożyć papiery tylko w jedno miejsce?
Tez tak myśle jutro jeszcze zadzownie się dopytać czy będą jakieś listy bo pisze ze jak ktoś zrezygnuje to w pierwszych dniach pazdziernika będą