Wgląd do pracy maturalnej, odwołania do OKE i KAE – 2022

https://odwolania.maturabiolchem.pl/

 

 

Po co iść na wgląd i ewentualnie się odwoływać? 

 

Opublikowanie zasad oceniania (klucza maturalnego) daje pozorną możliwość prawidłowego policzenia punktów. Niestety często wynik maturalny zaskakuje i pomimo zakładanej punktacji jest on niższy.

Punkty i zadania powinny być sprawdzone prawidłowo. Nie dzieje się tak zawsze i dosyć powszechne są sytuacje, w których prawidłowa odpowiedź nie zostaje zaliczona. W przypadku zadań zamkniętych sprawa jest oczywista: jeżeli odpowiedź jest prawidłowa, powinna być zaliczona. W przypadku zadań otwartych sytuacja wygląda inaczej. Każda odpowiedź zgodna z zasadami oceniania i poprawna merytorycznie powinna zostać zaliczona. Odwołania, które rok w rok piszemy dla maturzystów po wglądzie, pokazują jednak, że jest również wiele odpowiedzi, które pierwotnie nie były zaliczone, a po odwołaniu zostają za nie przyznane punkty.

Kolejną sytuacją, z powodu której wynik może być niższy, jest błędne podliczenie punktacji lub niesprawdzenie danego zadania lub strony wcale. Takie błędy się zdarzają, dlatego pójście na wgląd zdecydowanie ma sens.

Składając taki wniosek i idąc na wgląd, a następnie według możliwości pisząc odwołanie/wniosek o ponowną weryfikację punktacji, zyskujesz szansę na podwyższenie wyniku.

Warto dodać, że w żadnym przypadku nie ma możliwości, aby Twoja punktacja została obniżona. Nie może ona zostać obniżona ani podczas wglądu, ani w wyniku wniosku do OKE lub KAE (kolegium arbitrażu egzaminacyjnego) – nawet jeżeli zadanie ocenione jest np. na 1 pkt, a nie jest zgodne z zasadami oceniania. Wynik może więc pozostać taki, jaki był pierwotnie, lub zostać podwyższony.

Trzeba również zwrócić uwagę na to, że czasami 1 pkt na maturze może dać więcej niż 1 pkt w przeliczeniu podczas rekrutacji. To zaś może sprawić, że przeskoczysz (w przypadku niektórych kierunków) nawet o kilkaset miejsc na liście rankingowej. Sposób liczenia punktów zależy od przelicznika uczelni (artykuł i arkusz z przelicznikami TUTAJ) oraz tego, ile punktów uda się uzyskać z odwołania. Na niektórych uczelniach 1% = 1 pkt, ale przeliczniki są zależne od kierunku i danej uczelni, więc może to być więcej punktów rekrutacyjnych.

Ponadto warto zauważyć, że nie zawsze 1 pkt więcej na maturze = 1% więcej w wyniku maturalnym. Matura zostaje oceniona na maksymalnie 60 pkt. A zatem każdy punkt oznacza 1,6% więcej. Zależnie więc od liczby punktów i od zaokrąglenia, 1 pkt za zadanie może dać 1% lub 2% w wyniku maturalnym. Przykładowo, przy 47 punktach wynik wynosi 78%. Otrzymanie 2 dodatkowych punktów z odwołania powoduje, że będzie to 49/60 = 82%. W tym przypadku wynik podniesiony zostaje aż o 4%.

Wniosek o wgląd

W tym kroku zapisałem Ci wszystkie informacje potrzebne do złożenia wniosku o wgląd. Zerknij również na strony OKE – informacje te czasami się zmieniają, chociaż wszystko poniżej jest na bieżąco aktualizowane 🙂

Czas, jaki masz na złożenie wniosku o wgląd do pracy, to 6 miesięcy od otrzymania wyników.

 

OKE Gdańsk:

Link do strony OKE: LINK

Wniosek o wgląd: LINK

Sposób złożenia:

 • osobiście w kancelarii OKE (parter, pokój nr 7) w godzinach: 07:30-15:30, przesyłać listownie,
 • drogą elektroniczną na adres komisja@oke.gda.pl (wyłącznie skany wypełnionych wniosków).

OKE Jaworzno:

Link do strony OKE: LINK

Wniosek o wgląd: LINK

Sposób złożenia:

 • z wykorzystaniem aplikacji elektronicznej: LINK
 • na adres e-mail: sekretariat@oke.jaworzno.pl 
 • pocztą tradycyjną na adres: Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie, ul. Mickiewicza 4, 43-600 Jaworzno.

OKE Kraków:

Link do strony OKE: LINK

Wniosek o wgląd: LINK

Sposób złożenia:

 • online według kroków na stronie (powyższy link).

OKE Łomża:

Link do strony OKE: LINK

Wniosek o wgląd: LINK

Sposób złożenia:

 • na adres e-mail (skan wypełnionego wniosku) -> sekretariat@oke.lomza.pl
 • pocztą tradycyjną na adres: Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, Al. Legionów 9, 18-400 Łomża.

OKE Łódź:

Link do strony OKE: LINK

Wniosek o wgląd: LINK

Sposób złożenia:

 • w formie elektronicznej E-WNIOSEK O WGLĄD (instrukcja na stronie):
  – pobieramy ten plik -> LINK
  – uzupełniony plik (z nazwą “wglądy”) załączamy tutaj: LINKlub
 • na adres e-mail: sekretariat@lodz.oke.gov.pl
 • pocztą tradycyjną na adres: Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi, 94-203 Łódź ul. Praussa 4.

OKE Poznań:

Link do strony OKE:  LINK

Wniosek o wgląd: LINK

Sposób złożenia:

 • na adres e-mail: wglady@oke.poznan.pl
 • pocztą tradycyjną na adres: Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu, ul. Gronowa 22, 61-655 Poznań.

OKE Warszawa:

Link do strony OKE: LINK

Wniosek o wgląd: LINK

Sposób złożenia: Wszystko odbywa się online na specjalnej stronie do składania wniosku o wgląd.

OKE Wrocław:

Link do strony OKE: LINK

Wniosek o wgląd: LINK

Sposób złożenia: Wszystko odbywa się online na specjalnej stronie do składania wniosku o wgląd.

 

Wgląd – terminy

 

Po napisaniu i wysłaniu wniosku o wgląd musisz poczekać. OKE ma 5 dni roboczych na poinformowanie Cię o terminie wglądu. OKE skontaktuje się z Tobą telefonicznie, SMS-owo lub mailowo. W niektórych przypadkach (szczególnie kilka dni po wynikach) ten czas może się wydłużyć z powodu dużej liczby wniosków w danym OKE. Jeżeli minęło 5 dni, a nadal nie otrzymałeś informacji o terminie – skontaktuj się z właściwym dla siebie OKE.

(Zmiany terminów są możliwe po kontakcie z właściwym OKE).

 

Wgląd – wizyta w OKE

Kiedy masz już wyznaczony termin, jedź na wgląd. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą:

 • dowód osobisty,
 • maseczkę (jeżeli sytuacja epidemiologiczna nadal tego wymaga, aktualnie trzeba ją mieć),
 • rękawiczki (w przypadku jeżeli sytuacja epidemiologiczna nadal tego wymaga, w celu używania klucza, kartki, ołówka od OKE),
 • telefon z aparatem (do wykonania zdjęć całej pracy – zrób wyraźne zdjęcia pracy oraz karty odpowiedzi i sprawdź, czy wszystkie wyszły prawidłowo),
 • (opcjonalnie) własny ołówek, kartkę, klucz odpowiedzi.

Czas na dokonanie wglądu to 25 minut (czas ten został skrócony ze względu na sytuację epidemiologiczną, być może w przyszłym roku zostanie on wydłużony).

 

Gdy będziesz już na wglądzie, po pierwsze zrób wyraźne zdjęcia całego arkusza wraz z kartą odpowiedzi. Następnie sprawdź, czy wszystkie zdjęcia wyszły prawidłowo. Pozostały czas możesz wykorzystać na zliczenie punktów i zapytanie eksperta o niektóre zadania (trzeba zwrócić uwagę, że “eksperci”, którzy są obecni podczas wglądu, NIE są egzaminatorami OKE). Niezależnie od wszystkiego na miejscu nie zostaną Ci przyznane punkty i żeby się o nie ubiegać (nawet w przypadku źle policzonych punktów), trzeba złożyć wniosek o weryfikację punktacji.

 

Wniosek o weryfikację sumy punktów / Odwołanie

 

Jeżeli jesteś już po wglądzie i masz wątpliwości co do pracy lub chcesz, żebyśmy przeanalizowali Twój arkusz i poszukali punktów, które można wybronić, zapraszamy na stronę:

 

https://odwolania.maturabiolchem.pl/ 

 

Zajmujemy się pisaniem odwołań do OKE (okręgowa komisja egzaminacyjna) oraz KAE (kolegium arbitrażu egzaminacyjnego).

W takim wniosku odniesiemy się do:

 • zasad oceniania,
 • przykładowych odpowiedzi,
 • treści zadania,
 • treści innych zadań oraz zadań z innych matur,
 • literatury maturalnej, biologicznej, chemicznej, medycznej.

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będzie można uzasadnić daną odpowiedź.

Gdy napiszemy dla Ciebie odwołanie lub napiszesz je samodzielnie (zalecamy skorzystanie z profesjonalnej pomocy – zgłasza się do nas sporo uczniów, którzy mogliby uzyskać punkty, jednak nie potrafili samodzielnie odpowiednio uzasadnić swojej odpowiedzi), wysyłasz odwołanie. Odwołanie wysyła się mailowo. Poniżej wzory wniosku oraz adres e-mail, na który przesyłasz odwołanie.

OKE Gdańsk:

OKE Jaworzno:

OKE Kraków:

OKE Łomża:

OKE Łódź:

OKE Poznań:

OKE Warszawa:

OKE Wrocław:

Na złożenie takiego wniosku masz 2 dni robocze od dnia po dniu wglądu. Przykładowo jeżeli na wglądzie byłeś w poniedziałek, odwołanie można wysłać do środy do 23:59. Jeżeli na wglądzie byłeś w piątek, czas na wysłanie odwołania masz do wtorku do 23:59. 

 

Przeanalizujemy Twój arkusz i damy Ci znać, czy warto się odwoływać. Jeżeli tak, możesz wykupić taką usługę i skorzystać z naszej pomocy. Dostaniesz od nas gotową do przepisania lub wklejenia do dokumentu treść odwołania. Do Ciebie należeć będzie jedynie uzupełnienie danych, podpisanie się i wysłanie wniosku.

Ponowna ocena powinna zostać wykonana w ciągu 7 dni (najczęściej otrzymasz telefon od OKE), a do 14 dni otrzymasz list od OKE.

Jeżeli Twój wynik został podwyższony, otrzymujesz nowe świadectwo maturalne lub aneks – do odbioru w OKE.

 

KAE (kolegium arbitrażu egzaminacyjnego)

 

Jeżeli wniosek nie został uznany w pełni lub wcale, można również odwoływać się do KAE (kolegium arbitrażu egzaminacyjnego). Tym również się zajmujemy i pokierujemy Cię dokładnie, jeżeli już będzie taka potrzeba.

Poniżej zamieszczam informację z linkami wniosków do KAE dla właściwych OKE oraz adresy e-mail, na które trzeba takie odwołanie wysłać.

Jeżeli zdecydujesz się, abyśmy to my napisali takie odwołanie po analizie arkusza i decyzji od OKE, damy Ci znać, czy warto, oraz otrzymasz gotowy do wysłania wniosek.

 

OKE Gdańsk:

OKE Jaworzno:

OKE Kraków:

OKE Łomża:

OKE Łódź:

OKE Poznań:

OKE Warszawa:

OKE Wrocław:

 

Jeżeli masz jakieś pytania, możesz oczywiście pisać na fanpage matura biol/chem: LINK

https://www.facebook.com/maturabiolchem

 

Na stronie zamieściłem również FAQ z najczęstszymi pytaniami związanymi ze składaniem wniosków, pisaniem odwołań, kosztem takich odwołań i terminami tych czynności.

W razie pytań zachęcam oczywiście do komentowania, pytania 🙂

KOMENTARZE
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sosna

Dzień dobry, usługę napisania odwołania można wykupić wcześniej np. dzisiaj? Wgląd do pracy mam dopiero 27 lipca, a czasu na wysłanie odwołania jest mało. Pozdrawiam

Lila

Dziękuje bardzo za odpowiedź!

Lila

Adminie, nie chcesz się pokusić o jakieś komentarz po tych paru listach czy dalej utrzymujesz swoje prognozy?