Matura Marzec 2022, Poziom Rozszerzony (Próbne arkusze CKE), Formuła od 2023 - Zadanie 5. (1 pkt)

Tenes – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej Z = 117 – otrzymano w reakcji jądrowej między 48Ca i 249Bk. W tym procesie powstały dwa izotopy tenesu, przy czym reakcji tworzenia jądra jednego z tych izotopów towarzyszyła emisja 3 neutronów. Ten izotop ulegał dalszym przemianom: w wyniku kilku kolejnych przemian α otrzymano dubn – 270Db.

Napisz równanie reakcji otrzymywania opisanego izotopu tenesu – uzupełnij wszystkie pola w poniższym schemacie. Napisz, w wyniku ilu przemian ? ten izotop tenesu przekształcił się w 270Db.

Otrzymywanie izotopu tenesu:

Liczba przemian α:

Rozwiązanie:
Zadanie 5. (0–1)
Poziom rozszerzony I. Pozyskiwanie, przetwarzanie i tworzenie informacji. Zdający: 1) […] przetwarza informacje z różnorodnych źródeł […]. II. Rozumowanie i zastosowanie nabytej wiedzy do rozwiązywania problemów. Zdający: 5) wykorzystuje wiedzę i dostępne informacje do rozwiązywania problemów chemicznych […]. Poziom rozszerzony I. Atomy, cząsteczki i stechiometria chemiczna. Zdający: 3) pisze równania naturalnych przemian promieniotwórczych (α, β¯) oraz sztucznych reakcji jądrowych.

Zasady oceniania
1 pkt – poprawne uzupełnienie schematu i podanie liczby przemian ?.
0 pkt – odpowiedź niespełniająca powyższego kryterium albo brak odpowiedzi.

Rozwiązanie

Liczba przemian α: 6

guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Julia

Czy mogę zapytać dlaczego wyszło 6 przemian alfa?

Marta

Ponieważ dalej w zadaniu masz napisane, że z tego otrzymanego przez nas izotopu tenesu (294, 117 Ts) dochodzi do kolejnych przemian alfa w wyniku których powstaje 270 Db, dlatego musisz rozpisywać te przemiany tak długo aż z tego izotopu tenesu powstanie Db

(294, 117 Ts) – (290, 115 Mc) – (286, 113 Nh) – …

I wychodzi 6 takich przemian