Matura Maj 2022, Poziom Rozszerzony (Molecool), Formuła od 2015 - Zadanie 15. (2 pkt)

Do określenia rozpuszczalności elektrolitów trudno rozpuszczalnych stosowane jest pojęcie iloczynu rozpuszczalności. Równowagi, jakie się ustalają w nasyconych roztworach trudno rozpuszczalnych elektrolitów (soli lub wodorotlenków) można przedstawić za pomocą prawa działania mas. Wodny, nasycony roztwór trudno rozpuszczalnego elektrolitu jest bardzo rozcieńczony. W takim roztworze znajdują się tylko jony elektrolitu B+ i A oraz cząsteczki rozpuszczalnika, natomiast nie ma tam drobin niezdysocjowanych BA. Stan równowagi między trudno rozpuszczalnym elektrolitem, a jego nasyconym roztworem wygląda następująco:

BA ⇄ B+ + A

Wyrażenie na stałą równowagi procesu rozpuszczania można przedstawić:

W wyrażeniu na stałą równowagi procesu rozpuszczania [BA] jest wielkością stałą (faza stała), dlatego można zastosować uproszczenie: Krozp∙[BA] = [B+][A]

Iloczyn dwóch stałych po lewej stronie powyższego równania jest wartością stałą, równą iloczynowi stężeń jonów [B+] i [A] i nosi nazwę iloczynu rozpuszczalności Ks.

Ks = [B+][A]

Na podstawie: L.Pajdowski, Chemia ogólna, Warszawa 1985

Iloczyn rozpuszczalności AgI w temperaturze 20°C, Ks wynosi 8,2∙10-17. W zlewce umieszczono próbkę AgI, której masa wynosiła 5 gramów i uzupełniono wodą destylowaną do objętości 200 cm3.

Oblicz liczbę moli jonów Ag+ w otrzymanym roztworze.

Obliczenia:
Rozwiązanie:
Zadanie 15. (0–2)

Przykładowe rozwiązanie

[Ag+]=x

[Cl]=x

8,2∙10-17=x2

X=9∙10-9 mol/dm3

nAg+ w 200 cm3= 9∙10-9 : 5= 1,8∙10-9 mol

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments