Matura Czerwiec 2011, Poziom Podstawowy (Arkusze CKE), Formuła od 2005 - Zadanie 11. (1 pkt)

Ściany jaskini w Lascaux pokryte są paleolitycznymi malowidłami. Szczególnie imponujące są monumentalne fryzy, które przedstawiają cztery tury, obrysowane czarnym, grubym konturem, wypełnionym plamami czerwieni i czerni. W skład użytych w tych malowidłach farb o czerwonym zabarwieniu wchodzą różne związki żelaza, w tym tlenek Fe2O3. Czarny barwnik, którego użyli artyści z Lascaux, to węgiel drzewny.

Na podstawie: Praca zbiorowa Sztuka świata, Warszawa 1989

Czerwonobrunatny tlenek Fe2O3 jest nierozpuszczalny w wodzie, ale reaguje ze stężonymi gorącymi kwasami. Wykonano doświadczenie, którego przebieg zilustrowano na poniższym rysunku.

Napisz, co można zaobserwować, wykonując opisane doświadczenie.

Rozwiązanie:

Kryteria oceniania

Zadanie 11. (0-1)

Za napisanie, co można zaobserwować, np.:

(Czerwonobrunatny) tlenek żelaza(III) lub osad lub zawartość probówki rozpuszcza się w kwasie solnym.

lub Fe2O3 znika podczas ogrzewania z kwasem solnym.

lub Po ogrzaniu (czerwonobrunatny) Fe2O3 rozpuszcza się w kwasie solnym (tworząc przezroczysty lub klarowny roztwór o żółtym lub żółtobrązowym zabarwieniu).

Uwaga:

Należy uznać za poprawne wszystkie odpowiedzi, w których zdający wskazuje zużywanie się tlenku żelaza(III) w reakcji z kwasem solnym, np. osad roztwarza się.

Za błędną należy uznać odpowiedź, w której zdający myli obserwacje z wnioskami i pisze np., że Fe2O3 reaguje z kwasem solnym.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments