Obszerna analiza progów na kierunek lekarski i lek-dent – 2022


Witam was serdecznie!

Na wstępie zaznaczę, że analiza tak jak w zeszłym roku zajęła bardzo dużo czasu. Forma jest zbliżona a analiza przebiegała w analogiczny sposób biorą pod uwagę pojedyncze poprawki przewidywań.  Są to dziesiątki godzin poświęcone na liczenie liczenie i jeszcze raz liczenie. Starałem się zrobić to maksymalnie dokładnie z matematycznego punktu widzenia i poprzeć to wieloletnim doświadczeniem. Zróbcie sobie kawkę i miłego czytania.

 

Czynniki które w analizie zostały wzięte pod uwagę to:

 1. liczba miejsc na kierunek lekarski w latach 2014-2021
 2. liczba miejsc na kierunek lekarsko-dentystyczny w latach 2014-2021
 3. podział tych miejsc na studia studia:
  1. stacjonarne
  2. niestacjonarne
 4. Liczba osób zdających maturę z biologii
 5. Liczba osób zdających maturę z chemii
 6. Liczba osób poprawiających (a dokładnie tych które przystąpiły do egzaminu) z biologii
 7. Liczba osób poprawiających (a dokładnie tych które przystąpiły do egzaminu) z chemii
 8. Wyniki każdej uczelni (studia stacjonarne, lek oraz lek-dent) z ostatnich w latach 2014-2021 które prowadziły rekrutację
 9. Centyle z biologii od 2017
 10. Centyle z chemii od 2017
 11. Stanity z biologii od 2020
 12. Stanity z chemii od 2020

 

Część z wykresów może być bardziej lub mniej zrozumiała natomiast starałem się ułożyć to wszystko tak, żeby można było samemu również popatrzeć i wyciągać ewentualnie wnioski. Pamiętajcie, że są to tylko przewidywania progów a nie ostateczne progi. Na progi ostatecznie wpływa więcej czynników które ciężko uwzględnić w analizie.

Czynnikami które nie zostały wzięte pod uwagę jest np matura z matematyki i fizyki którą też można wykorzystać podczas rekrutacji.

A więc zacznijmy.

Do matury z biologii przystąpiło w tym roku 43997 osób które podeszły po raz pierwszy do egzaminu oraz około 9000 poprawiających (czekam na oficjalne dane od CKE)

 

Do matury z chemii przystąpiło w tym roku 24625 osób które podeszły po raz pierwszy do egzaminu oraz około 8000 poprawiających (czekam na oficjalne dane od CKE)

Centyle prezentują się następująco

Biologia:

Chemia:

Wskazują one jednoznacznie że chemia regularnie co rok pisana jest na podobnym poziomie i tak jest również w tym roku natomiast biologia w roku (2021) poszła zdecydowanie gorzej niż w roku aktualnym. To jest jeden z głównych czynników sugerujących wzrost lub ustabilizowanie się progów.

Drugim głównym czynnikiem jest liczba miejsc na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny ta zmieniła się w stosunku ostatniego roku:

Lekarski

 • na studiach stacjonarnych wzrosła odpowiednio o 239 miejsc (4,39%) dla porównania w poprzedniej rekrutacji (2021) było to odpowiednio 346 miejsc (6,78% w stosunku do roku 2020)

 • na studiach niestacjonarnych NIE wzrosła dla porównania w poprzedniej rekrutacji (2021) było to odpowiednio 517 miejsc (41,73% w stosunku do roku 2020)

 • W sumie na stacjonarnych i niestacjonarnych wzrosła o 239 miejsc (3,32%) dla porównania w poprzedniej rekrutacji (2021) było to odpowiednio 863 miejsca (13,61% w stosunku do 2020)

 

Lekarsko-dentystyczny

 • na studiach stacjonarnych wzrosła odpowiednio o 3 miejsca (0,36%)

 

 • na studiach niestacjonarnych zmalała o 17 miejsc (-7,46%)

 • W sumie na stacjonarnych i niestacjonarnych zmalała o 14 miejsc (-1,33%)

Liczba miejsc na kierunek lekarski w ostatnich latach:

Szczególnie zwiększoną liczbą miejsc są miejsca na kierunek lekarski stacjonarnie

Liczba miejsc na kierunek lekarsko-dentystyczny

 

Jak widać liczba miejsc na kierunku lekarskim z roku na rok wzrasta co wpływa na obniżenie progów (w linii trendu), w przypadku kierunku lekarsko dentystycznego liczba miejsc jest na względnie stałym poziomie (zauważalne są również spadki liczby miejsc)

Progi w ostatnich latach układały się następująco:

Kierunek lekarski:

*wysokie skoki widoczne na wykresie wynikają ze zmian zasad rekrutacyjnych na uczelniach takich jak Lublin oraz Rzeszów

Na wykresie tym widoczne są delikatne zmiany progów na przebiegu ostatnich 8 lat. Progi ogólnie mają tendencję spadkową z pewnymi skokami średnio co 2 lata. Aktualnie po zeszłym roku (2021) jesteśmy w dołku co nie oznacza, że próg musi wzrosnąć. W zeszłym roku otworzono ponownie rekrutację w Radomiu

Procentowa zmiana progu w roku 2021 w stosunku do 2020 oznaczała średni spadek o 5,28%  

Lekarsko-dentystyczny:

Wydawałoby się, że kierunek lekarsko-dentystyczny ze względu na mniejszą liczbę miejsc rekrutacyjnych jest mniej wrażliwy na tendencje zmiany progów, i na wykresie z progami jest widoczna bardzo delikatna zmiana progów:

*wysokie skoki widoczne na wykresie wynikają ze zmian zasad rekrutacyjnych w Lublinie.

Pomimo niedużych ogólnych fluktuacji progów na kierunek lekarsko dentystyczny w 2021 roku w stosunku 2020 spadły średnio o 5,92% co jest wynikiem bardzo zbliżonym do kierunku Lekarskiego (5,28%) odpowiednio w 2020 roku w stosunku 2019 wzrosły średnio o 2,93% co jest wynikiem bardzo zbliżonym do kierunku Lekarskiego (3,09%)


Ostatecznie mając na uwadze te wszystkie dane i długą analizę, szacuję, że progi prawdopodobnie delikatnie wzrosną w stosunku do 2021 i będą niższe w stosunku do 2020.
Pamiętajcie, że gdyby przewidywania nie były do końca trafne – są to tylko szacunki. Nikt nie jest w stanie co do punktu przewidzieć progu i w każdym roku mylą się one w różnym stopniu. Każdy dodatkowo na podstawie tego artykułu może sam analizować dane których jak widać jest ogrom. Nie musicie się również z tymi analizami zgadzać. Każdy może spojrzeć na te dane na kilka różnych sposobów a jak wiecie różnice nawet 2 pkt robią w przypadku rekrutacji na kierunek lekarski ogromną różnicę. Ja natomiast starałem się podejść do tematu maksymalnie profesjonalnie :). Jak podoba wam się ta analiza zostawcie lajka na fp maturabiolchem.pl ->
https://www.facebook.com/maturabiolchem  oraz rekrutacja na medycynę -> https://www.facebook.com/namedycyne.eu 

Gdybyście byli zainteresowani napisaniem odwołania od waszej matury – zapraszam do kontaktu tutaj

ODWOŁANIA MATURALNELINK

Przewidywane progi Z OSTATNICH LIST – 2022

*Adnotacje odnośnie wpisu będą pojawiać się na dole

 

Zapraszam was również do komentowania tutaj oraz na stronie (we współpracy) namedycyne.eu

Autorem wszystkich wykresów i statystyk jest Dariusz Fabian – w razie chęci publikacji części lub całości artykułu w miejscu innym niż grupa maturalna “Matura biol/chem” proszę o kontakt https://www.facebook.com/maturabiolchem.

 

Adnotacja nr 1. Łódź – MON – wojskowo-lekarski

Przy tym wydziale uniwersytetu w Łodzi miałem problem ze względu opublikowane już niskiego pierwszego progu. Prawdopodobnie jest to podyktowane sytuacją polityczną na świecie i mniejszą liczbą chętnych do wiązania się zawodowo z wojskiem. Ale to tylko moje domysły.

Adnotacja nr 2

Adnotacja nr 3

 

 

 

 

 

Dariusz Fabian – maturabiolchem.pl

KOMENTARZE
guest
566 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia

Myślicie ze we wtorek wejdzie 163 pnkt gumed lek ?

Jusia

Ile masz % z biologii?

Kasia

88

Jusia

Mam tyle samo, trzymam kciuki żebyśmy obie weszły 🙂

Weronika

77 osob przede mna na Sum, 145pkt. Mozliwe, zebym sie dostala?

Wiki

Tak

Antek

Mam 145pkt, im blizej pazdziernika tym bardziej watpie, ze sie dostane gdziekolwiek na lekarski 🙁

Wiki

Mam dokładnie ten sam problem

Martyna

Myślicie, że 147 wejdzie na lek stacjo w Zielonej Górze?

Meg

Myślicie że o ile przesunie się jeszcze gumed lek?

Waldek

Jaki próg obstawiacie na SUM lek stacjo?

Karolina

Myślicie, że 296 wejdzie na URz (lek)? 21.09 – 300 pkt

Iwan

Myślę, że wejdzie jak nie we wrześniu, to w październiku.

Wiki

Dzwonili do kogoś z Częstochowy?

Okta

Ja nie wiem w ogóle co tam się dzieje i jak to ma dalej wyglądać? Przecież tak naprawdę od 14.09 kompletnie nic nie wiadomo…

Wiki

Dokładnie , znalazłam grpke na Facebooku niby i tam nie wiele osób jest , dzwoniłam do uczelni i powiedzieli niby że nie przewidują kolejnej listy i powiedzieli coś takiego że gdyby osoby zrezygnowały komisja rekrutacyjna będze się kontaktować z osobami na liście rezerwowej . Nie chce mi się wierzyć że tak dużo chętnych jak na sumie jest podobny próg ( gdzie wiadomo czego się spodziewać ) . Też zależałoby mi na liście ,bo jak zadzwonią 15 października że jest ostatni dzień rekrutacji i zwolniło się miejsce też nie rzuce nagle 3 roku Fizjoterapii , żeby gnać w ślepo do innego miasta

Okta

Powiem Ci szczerze, że ja też nie sądzę, że tyle osób z taką punktacją tam złożyło. Przecież oni już wcześniej weszli na śum, więc mało prawdopodobne jest, żeby ktoś jechał na śum, zabierał stamtąd papiery, żeby złożyć do Częstochowy i żeby było to aż 60 osób. Listy też nie mogą udostępnić, ściemniają coś i tyle

Wiki

Zobaczymy co będzie później ,a może sum trochę jeszcze spadnie i nie trzeba będzie się przejmować

Marta

Czy miał ktoś tak na Śum, że nie mógł zanieść do tego dnia co było napisane w komunikacie badań lekarskich i dogadał się z Paniami z rekrutacji?

Wiki

Jest to możliwe

Wiki

Idą raczej na rękę

Marta

Dziękuję 💗 bo niestety nie mogę się do nich dodzwonić 😅

Wiki

Będę w okolicy jutro mogę podejść jak chcesz

Marta

Już się dogadałam, ale dziękuję Ci bardzo ☺️

Emilia

Czy ktoś wie czemu rekrutacja na niestacjonarne lekarski w Łodzi została wstrzymana?, W ubiegłym roku było 170 punktów, a teraz jest 260

Emilia

Czy ktoś wie czemu rekrutacja na niestacjonarne lekarski została wstrzymana?, W ubiegłym roku było 170 punktów, a teraz jest 260

Emilia

W Łodzi, sorrki

Karol

Myślicie, ze w Gdansku jeszcze coś spadnie???

Mateusz

W takim razie myślicie ze jaki będzie prog w Gdansku? Aktualnie 165 82%bio (jest to dolny prog 165pkt:) )

Arni

161-162 tak chyba najbardziej realnie brzmi

amoniaczek

Ja obstawiam 162-163

Hania

Jak myślicie ile spadnie jeszcze Bydgoszcz? 75.6 wejdzie?

Olek

Myślicie, ze 145 wejdzie na sum albo pum? Jak tak to kiedy?

Jakub

Pewnie październik

Ksawery

157 wejdzie na lekdent na GUMED?

Marta

7 osób przede mną ŚUM lek-dent uważacie, że jest jeszcze szansa? Wszedł 148 które nie występuje na innych uczelniach

Marta

A 22 osoby na Pum też stoma? Bo Pum jest moim pierwszym wyborem, na początku października dałoby radę wejść czy raczej nie ma szans?

Nina

Zna ktoś już nowy próg w Częstochowie?

Wiki

W Częstochowie podobno już ma nie być więcej list , dzwoniłam tam dziś

Nina

To co jeśli połowa zrezygnuje?

Anna

Nie przewidzieli takiego obrotu spraw xD

Anna

A tak serio, to będą musieli dobrać ludzi

Wiki

Też mam taką nadzieje

Anel

Hej! Jak myślicie, gdzie lekarski jest lepszy: ŚUM, UMP, umed (Łódź), wrocławski czy GUMed? (Napiszcie plz w kolejności od najgorszego, waszym zdaniem)

Wiki

Ja polecam sum z perspektywy innego kierunku ( Fizjoterapii) Do nas wszyscy są przyjaźnie nastawieni raczej.

Anel

Dzięki!

Kasia

Byłam przez 3 lata na wrocku i nie polecam. Na początku było dobrze, ale potem z powodu wyścigu szczurów i profesorów, którzy nie reagują na to, że niektórzy robią problemy innym, zdecydowałam się przenieść na ump – jest niewątpliwie lepszy, polecam.

Edwin

ŚUM, Wrocław, UMP, Łódź, Gumed. Osobiście studiuję w Łodzi, niby w porzadku😉, przyjaciel na sum i też poleca

Lancet

Idź na gumed, ump lub Łódź, jeśli z lokacją w porządku, odnośnie dydaktyki Wrocławia i śuma, nic nie mogę powiedzieć, nie mam tam znajomych, ale z nich chyba gumed i ump mają najlepsze technologie do badań medycznych🙃

Anel

Dziękuję. Najwygodniejszy (według lokalizacji) Łódź (bo ja tam mieszkam), ale najbardziej chcę na gumed, więc myślę, czy lepiej mieszkać blisko rodziny, czy wybrać coś innego, bardziej atrakcyjnego

Tomek

Lepiej studiować blisko domu, to jest 6 lat studiowania. Zaoszczędzisz bardzo dużo pieniędzy na życiu, przejazdach itp masz dobry uniwerek na miejscu

Anel

Dzięki, chyba tak i zrobię)

Marta

Jak uważacie jaki będzie próg ŚUM stoma?

Alan

146

Kii

Czy patrząc na te progi teraz to coś oprócz Częstochowy może wejść z 145 (78%)?
Zostały 2 tygodnie

Iwan

Rekrutacja na większości uczelni trwa do 15-30 października

Kii

O to nawet nie wiedziałam. Wtedy to dopiero ciężko na biegu to wszystko ogarnąć mieszkanie, wcześniejsze zajęcia

Mercy

Czy punktacja 106 wejdzie na niestacjonarny lekarski w Śum, ZG, Łodzi lub Gdańsku? Dziękuje za odpowiedzi, jestem totalnie zdesperowana i nie wiem jak znaleść siłę na poprawę matury

Wiki

A jest tu ktoś kto wybiera się do Częstochowy?

Weronika

Jezeli 145 wejdzie to najpewniej ja, tylko nie wiem czego sie spodziewac

Weronika

Myślicie, ze 145 (82%) wejdzie na lek na pum?

Ola

Wiem ze pytanie powtarzające się często ale uważacie za realne 115 miejsce na rezerwie w Lublinie? Czy lista może się aż tak przesunąć? Sory za spam ale umieram z nerwów

Wiki

Myślicie że będą jeszcze jakieś listy na Częstochowe

Iwan

Na 100%, ludzie z wynikiem 149 już weszli na ŚUM.

Weronika

Co sądzicie o leku w czestochowie?

Wiki

Jaki tam jest próg?

Kii

149

Kasia

26 osób przede mną ŚUM stoma, w piątek powinnam wejść czy raczej nie?

Kasia

Myślicie, że jutro na stomę ŚUM wejdą wszystkie 148? Czy raczej już nie zwolni nikt miejsca

Emilia

Jutro raczej nikt nie wejdzie, bo lista jest w poniedziałek. Ale mocno trzymam kciuki żeby Ci się udało!!

Kasia

Dziękuję 💗

Nina

Myślicie, że o ile może jeszcze spaść próg w Częstochowie?

Asia

myślicie, że 148 (biol 75) wejdzie do Opola?

Genowefa

wiadomo jaki jest próg w częstochowie na lekarski stacjonarny?

Anka

Wydaje mi się że 149

Iwan

Myślicie, że 147 wejdzie do Rzeszowa?

Kacper

Sam bardzo bym chciał, ale może być ciężko. 14.09 i próg 153, no nie wiem…

Iwan

Myślę, że po 20 września próg zacznie bardziej dynamicznie spadać, bo większość osób z wynikiem 153-149 raczej, już wybrała ŚUM

Kacper

Oby Twoje przewidywania się sprawdziły 😉

Aleksandra

Na moim koncie rekrutacyjnym zamiast liczby punktów i pozycji rankingu jest napisane ogłoszenie wyników 20.09.2022 o 12:00, czyżby po 20.09 nie prowadzili już rekrutacji? Też się stresuję, że nic z tych moich 150 punktów nie wyjdzie…

Iwan

Prawdopodobnie dlatego, że chcą oddzwaniać ludzi, czy będą składali papiery do rzeszowa czy nie.
Bez sensu tworzyć listę rankingową nową, z której nikt nie będzie chętny.

Iwan

Z tym wynikiem, już dawno weszłaś na ŚUM

Karola

Myślicie, że 143,269p wejdzie na Kielce? :’)

Jakub

Myślicie, że PUM lek 146 i 294 osoby przed mną wejdzie ?

Kacper

Może nie pytanie jaki próg przewidujecie, ale Was też tak stresuje to czekanie… bo jesteście na granicy. A później, gdy się dostaniecie szukanie lokum na szybko itp.
Chcę aby to już było za mną…

Maria

myślicie, że śum lek spadnie jeszcze do 145? :’( biologia 80

Franka

przepraszam za tyle takich samych komentarzy, ale coś mi się zacięło i nie widziałam, że się dodały:(

Franka

myślicie, że śum spadnie jeszcze do 145?:’( biologia 80

Aleksander

75,5 ma realne szanse do Bydgoszczy jeszcze we wrześniu??? W zeszłym roku to w lipcu weszło, ech … 🙁

Aleksander

Czy admin może uaktualnić przewidywane progi? Niektóre są chyba mało realne np. Bydgoszcz….

Rtgbb

Bydgoszcz zacznie spadać, ludzie sobie trzymają tam miejsce bo była szybka rekrutacja z niższego progu, dlatego nie ma kolejnych list. Pozmienia się to

Franka

myślicie, że śum jeszcze spadnie do 145?:’(

1 3 4 5 6