Obszerna analiza progów na kierunek lekarski i lek-dent – 2023


Witam was serdecznie!

Na wstępie zaznaczę, że analiza tak jak w zeszłym roku i poprzednich latach zajęła bardzo dużo czasu. Forma jest zbliżona a analiza przebiegała w analogiczny sposób biorąc pod uwagę pojedyncze poprawki przewidywań.  Są to dziesiątki godzin poświęcone na liczenie liczenie i jeszcze raz liczenie. Starałem się zrobić to maksymalnie dokładnie z matematycznego punktu widzenia i poprzeć to wieloletnim doświadczeniem. Zróbcie sobie kawkę i miłego czytania.

Analiza z roku 2021 – LINK

Analiza z roku 2022 – LINK

 

Czynniki które w analizie zostały wzięte pod uwagę to:

 1. liczba miejsc na kierunek lekarski w latach 2014-2022
 2. liczba miejsc na kierunek lekarsko-dentystyczny w latach 2014-2022
 3. podział tych miejsc na studia studia:
  1. stacjonarne
  2. niestacjonarne
 4. Liczba osób zdających maturę z biologii – tutaj szacunkowo ponieważ CKE nie udostępniło mi tych danych w terminie 
 5. Liczba osób zdających maturę z chemii – tutaj szacunkowo ponieważ CKE nie udostępniło mi tych danych w terminie 
 6. Liczba osób poprawiających (a dokładnie tych które przystąpiły do egzaminu) z biologii – tutaj szacunkowo ponieważ CKE nie udostępniło mi tych danych w terminie 
 7. Liczba osób poprawiających (a dokładnie tych które przystąpiły do egzaminu) z chemii – tutaj szacunkowo ponieważ CKE nie udostępniło mi tych danych w terminie 
 8. Wyniki każdej uczelni (studia stacjonarne, lek oraz lek-dent) z ostatnich w latach 2014-2022 które prowadziły rekrutację
 9. Centyle z biologii od 2017
 10. Centyle z chemii od 2017
 11. Centyle z matematyki podstawowej od 2017
 12. Centyle z matematyki rozszerzonej od 2017
 13. Stanity z biologii od 2020
 14. Stanity z chemii od 2020
 15. Stanity z matematyki podstawowej od 2020
 16. Stanity z matematyki rozszerzonej od 2020

 

Część z wykresów może być bardziej lub mniej zrozumiała natomiast starałem się ułożyć to wszystko tak, żeby można było samemu również popatrzeć i wyciągać ewentualnie wnioski. Pamiętajcie, że są to tylko przewidywania progów a nie ostateczne progi. Na progi ostatecznie wpływa więcej czynników które ciężko uwzględnić w analizie.

W tym roku analiza została rozszerzona o matematykę na poziomie podstawowym i rozszerzonym

A więc zacznijmy.

Do matury z biologii przystąpiło w tym roku 43460 osób które podeszły po raz pierwszy do egzaminu oraz około 8500 poprawiających (czekam na oficjalne dane od CKE)

 

Do matury z chemii przystąpiło w tym roku 23087 osób które podeszły po raz pierwszy do egzaminu oraz około 6500 poprawiających (czekam na oficjalne dane od CKE)

Do matury z matematyki (rozszerzonej) przystąpiło w tym roku 72525 osób które podeszły po raz pierwszy do egzaminu oraz około 3000 poprawiających (czekam na oficjalne dane od CKE)

 

Centyle prezentują się następująco

Biologia:

Chemia:

Matematyka:

Wskazują one jednoznacznie że chemia regularnie co rok pisana jest na podobnym poziomie w roku 2023 natomiast poszła lepiej (około 7-10%) niż w poprzednich latach natomiast biologia w roku (2022) poszła gorzej o około 2% niż w roku aktualnym. Matematyka rozszerzona wzrosła o około 2% w stosunku do roku poprzedniego (2022)

To jest jeden z głównych czynników sugerujących wzrost progów. 

Drugim głównym czynnikiem jest liczba miejsc na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny ta zmieniła się w stosunku ostatniego roku:

Lekarski

 • na studiach stacjonarnych wzrosła odpowiednio o 479 miejsc (8,42%) dla porównania w poprzedniej rekrutacji (2022) było to odpowiednio 239 miejsc (4,39% w stosunku do roku 2021)

 • na studiach niestacjonarnych ZMALAŁA 0 27 miejsc (-1,54%) dla porównania w poprzedniej rekrutacji (2022) NIE ULEGŁA ZMIANIE w stosunku do roku 2021

 • W sumie na stacjonarnych i niestacjonarnych wzrosła o 452 miejsc (6,07%) dla porównania w poprzedniej rekrutacji (2022) było to odpowiednio 239 miejsca (3,32% w stosunku do 2021)

 

Lekarsko-dentystyczny

 • na studiach stacjonarnych zmalała odpowiednio o 13 miejsc (-1,56%)

 

 • na studiach niestacjonarnych wzrosła o 10 miejsc (4,74%)

 • W sumie na stacjonarnych i niestacjonarnych zmalała o 3 miejsca (-0,29%)

Liczba miejsc na kierunek lekarski w ostatnich latach:

Liczba miejsc na kierunek lekarsko-dentystyczny

Jak widać liczba miejsc na kierunku lekarskim z roku na rok wzrasta co wpływa na obniżenie progów (w linii trendu), w przypadku kierunku lekarsko dentystycznego liczba miejsc jest na względnie stałym poziomie (zauważalne są również spadki liczby miejsc)

Progi w ostatnich latach układały się następująco:

Kierunek lekarski:

*wysokie skoki widoczne na wykresie wynikają ze zmian zasad rekrutacyjnych na uczelniach takich jak Lublin oraz Rzeszów

Na wykresie tym widoczne są delikatne zmiany progów na przebiegu ostatnich 9 lat. Progi ogólnie mają tendencję spadkową z pewnymi skokami średnio co 2 lata. Aktualnie po zeszłym roku (2022) jesteśmy w górce co nie oznacza, że próg musi wzrosnąć. W zeszłym roku otworzono ponownie rekrutację w Radomiu. Rekrutacja została otwarta w zeszłym roku również w Częstochowie (stacjonarne i niestacjonarne) i Kaliszu (tylko studia niestacjonarne). W tym roku rekrutacja otwiera się w Lublinie (KUL), Płocku, Siedlcach, Warszawie (UW)

Procentowa zmiana progu w roku 2022 w stosunku do 2021 oznaczała średni wzrost 2,18%  

Lekarsko-dentystyczny:

Wydawałoby się, że kierunek lekarsko-dentystyczny ze względu na mniejszą liczbę miejsc rekrutacyjnych jest mniej wrażliwy na tendencje zmiany progów, i na wykresie z progami jest widoczna bardzo delikatna zmiana progów:

*wysokie skoki widoczne na wykresie wynikają ze zmian zasad rekrutacyjnych w Lublinie.

Pomimo niedużych ogólnych fluktuacji progów na kierunek lekarsko dentystyczny w 2022 roku w stosunku 2021 spadły wzrosły średnio o 2,01% co jest wynikiem bardzo zbliżonym do kierunku Lekarskiego (2,18%) odpowiednio w 2021 roku w stosunku 2020 spadły średnio o 5,92 % co jest wynikiem bardzo zbliżonym do kierunku Lekarskiego (5,28%)


Ostatecznie mając na uwadze te wszystkie dane i długą analizę, szacuję, że progi prawdopodobnie wzrosną w stosunku do 2022.

Pamiętajcie, że gdyby przewidywania nie były do końca trafne – są to tylko szacunki. Nikt nie jest w stanie co do punktu przewidzieć progu i w każdym roku mylą się one w różnym stopniu. Każdy dodatkowo na podstawie tego artykułu może sam analizować dane których jak widać jest ogrom. Nie musicie się również z tymi analizami zgadzać. Każdy może spojrzeć na te dane na kilka różnych sposobów a jak wiecie różnice nawet 2 pkt robią w przypadku rekrutacji na kierunek lekarski ogromną różnicę. Ja natomiast starałem się podejść do tematu maksymalnie profesjonalnie :). Jak podoba wam się ta analiza zostawcie lajka na fp maturabiolchem.pl -> https://www.facebook.com/maturabiolchem  oraz rekrutacja na medycynę -> https://www.facebook.com/namedycyne.eu 

Gdybyście byli zainteresowani napisaniem odwołania od waszej matury – zapraszam do kontaktu tutaj

ODWOŁANIA MATURALNELINK

KOREPETYCJE Z BIOLOGII 🙂 – LINK

Przewidywane progi Z OSTATNICH LIST – 2023

 

 

Adnotacja nr 1. – * Łódź MON – niski prognozowany próg szacuję ze względu na sytuację polityczną i prawdopodobnie niższe (tak jak w zeszłym roku) zainteresowanie kierunkiem lekarskim na wydziale wojskowym.

Adnotacja nr 2 – * Wrocław – Próg zostanie skorygowany po pojawieniu się 1 listy rankingowej – próg do Wrocławia skorygowany po 1 liście rankingowej

Adnotacja nr 3

 

 

Zapraszam was również do komentowania tutaj oraz na stronie (we współpracy) namedycyne.eu

Autorem wszystkich wykresów i statystyk jest Dariusz Fabian – w razie chęci publikacji części lub całości artykułu w miejscu innym niż grupa maturalna “Matura biol/chem” proszę o kontakt https://www.facebook.com/maturabiolchem.

 

 

 

 

 

 

Dariusz Fabian – maturabiolchem.pl

KOMENTARZE
guest
3.2K komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzia

Iwonko, widziałam pod jakimś starszym komentarzem, że jeszcze nie wiesz gdzie pójdziesz, nad czym się zastanawiasz? Piszę tutaj żeby było u góry łatwo widoczne

Ania

Ola jak dzien adaptacyjny w Opolu? Jakie wrażenia? Duzo osob przyszło?

Miłosz

Jaką macie pozycje w Łodzi na lek dent ?

Ania

Wierzba dzwonili do Ciebie z Opola? Bo widziałaś, ze podkreślali pare osob

Ania

Widziałam*

Karol

A

Wierzba

Najdalej jutro wejdę! Warunek matma zaważył

Wierzba

Ale jestem dobrej myśli wejdę już napewno !

Kkkk

no widziałam ktoś wszedł z bio 75, daj znać, trzymam kciuki!!!! a byłeś na dniu adaptacyjnym? przede mna około 50 osób może mniej

Kkkk

Sorry to nie ten wpis

Wierzba

Niestety na dniu adaptacyjnym nie byłem z powodów organizacyjnych zresztą dopóki jestem na rezerwówce chyba nawet średnio mogę wiem nadmtomiast że Ola była to nam opisze

Ania

Tak pisali że to dla przyjętych powodzenia z całego serca i daj cynk od razu jak sie dostaniesz! przesuwa sie super więc może 150 wejdzie🥹 jutro jadę do Wałbrzycha zobaczymy jak tam ale czekam na to Opole jakoś mi bardziej ono chyba leży

Wierzba

Gra jest dokońca dasz radę!

Wierzba

Dam znać dzisiaj albo jutro ale to już kwestia dnia zobaczymy trzymamy się razem ✊️

Ania

Przesunelo sie chyba duzo dzisiaj ja mam 45 osob przed sobą a jak Dzien adaptacyjny? Byłeś duzo osob było?

Marta

Dzwonił ktoś do sumu czy bedzie lista w pt?

Ania

Na drugim froum czytałam że jutro ma być

Ewix

Jaki obstawiacie końcowy próg w BDG?

1 16 17 18