Obszerna analiza progów na kierunek lekarski i lek-dent – 2024


Witam was serdecznie!

Na wstępie zaznaczę, że analiza tak jak w zeszłym roku i poprzednich latach zajęła bardzo dużo czasu. Forma jest zbliżona a analiza przebiegała w analogiczny sposób biorąc pod uwagę pojedyncze poprawki przewidywań.  Są to dziesiątki godzin poświęcone na liczenie liczenie i jeszcze raz liczenie. Starałem się zrobić to maksymalnie dokładnie z matematycznego punktu widzenia i poprzeć to wieloletnim doświadczeniem. Zróbcie sobie kawkę i miłego czytania.

Analiza z roku 2021 – LINK

Analiza z roku 2022 – LINK

Analiza z roku 2023 – LINK

 

Czynniki które w analizie zostały wzięte pod uwagę to:

  1. liczba miejsc na kierunek lekarski w latach 2014-2024
  2. liczba miejsc na kierunek lekarsko-dentystyczny w latach 2014-2024
  3. podział tych miejsc na studia studia:
    1. stacjonarne
    2. niestacjonarne
  4. Liczba osób zdających maturę z biologii 
  5. Liczba osób zdających maturę z chemii
  6. Liczba osób poprawiających (a dokładnie tych które przystąpiły do egzaminu) z biologii 
  7. Liczba osób poprawiających (a dokładnie tych które przystąpiły do egzaminu) z chemii
  8. Wyniki każdej uczelni (studia stacjonarne, lek oraz lek-dent) z ostatnich w latach 2014-2023 które prowadziły rekrutację
  9. Centyle z biologii od 2017
  10. Centyle z chemii od 2017
  11. Centyle z matematyki podstawowej od 2017
  12. Centyle z matematyki rozszerzonej od 2017
  13. Stanity z biologii od 2020
  14. Stanity z chemii od 2020
  15. Stanity z matematyki podstawowej od 2020
  16. Stanity z matematyki rozszerzonej od 2020

 

Część z wykresów może być bardziej lub mniej zrozumiała natomiast starałem się ułożyć to wszystko tak, żeby można było samemu również popatrzeć i wyciągać ewentualnie wnioski. Pamiętajcie, że są to tylko przewidywania progów a nie ostateczne progi. Na progi ostatecznie wpływa więcej czynników które ciężko uwzględnić w analizie.

W tym roku analiza została rozszerzona o fizykę na poziomie rozszerzonym

A więc zacznijmy.

Do matury z biologii przystąpiło w tym roku 40536 osób które podeszły po raz pierwszy do egzaminu oraz 6558 poprawiających 

 

Do matury z chemii przystąpiło w tym roku 20512 osób które podeszły po raz pierwszy do egzaminu oraz 5755 poprawiających

Do matury z matematyki (rozszerzonej) przystąpiło w tym roku 68567 osób które podeszły po raz pierwszy do egzaminu oraz 2535 poprawiających

 

Centyle prezentują się następująco

Biologia:

Chemia:

Matematyka:

Wskazują one że chemia w roku 2024 poszła gorzej (około 5-6%) niż w poprzednim roku oraz biologia w roku (2024) poszła gorzej o około 3-4% niż w roku poprzednim. Matematyka rozszerzona poszła gorzej o około 5% w stosunku do roku poprzedniego (2023)

To jest jeden z głównych czynników sugerujących spadek progów. 

Drugim głównym czynnikiem jest liczba miejsc na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny ta zmieniła się w stosunku ostatniego roku:

Lekarski

  • na studiach stacjonarnych wzrosła odpowiednio o 181 miejsc (2,93%) dla porównania w poprzedniej rekrutacji (2023) było to odpowiednio 479 miejsc (8,42% w stosunku do roku 2022)

  • na studiach niestacjonarnych ZMALAŁA 0 34 miejsc (-1,97%) dla porównania w poprzedniej rekrutacji (2023) ZMALAŁA o 27 miejsc (-1,54%) w stosunku do roku 2022

  • W sumie na stacjonarnych i niestacjonarnych wzrosła o 147 miejsc (1,86%) dla porównania w poprzedniej rekrutacji (2023) było to odpowiednio 452 miejsca (6,07% w stosunku do 2022)

 

Lekarsko-dentystyczny

  • na studiach stacjonarnych NIE ULEGŁA ZMIANIE

 

  • na studiach niestacjonarnych wzrosła o 35 miejsc (15,84%)

  • W sumie na stacjonarnych i niestacjonarnych wzrosła o 35 miejsc (3,37%)

Liczba miejsc na kierunek lekarski w ostatnich latach:

Liczba miejsc na kierunek lekarsko-dentystyczny

Jak widać liczba miejsc na kierunku lekarskim z roku na rok wzrasta co wpływa na obniżenie progów (w linii trendu), w przypadku kierunku lekarsko dentystycznego liczba miejsc jest na względnie stałym poziomie (zauważalne są również spadki liczby miejsc natomiast w roku 2024 liczba ta nieznaczne wzrosła – tyczy się to natomiast studiów niestacjonarnych stąd wpływ na próg studiów stacjonarnych nie będzie tu brany pod uwagę)

 

Dodatkowo trzeba dodać, że jest kilka uczelni które ze względu na negatywną opinie PKA (Polska komisja akredytacyjna) nie są wliczane w ogólną liczbę miejsc na kierunek lekarski (około 600miejsc). Z tego powodu (jeżeli bierze ktoś pod uwagę rekrutacje w takich miejscach warto obserwować działania PKA oraz strony uczelni.

 

Progi w ostatnich latach układały się następująco:

Kierunek lekarski:

*wysokie skoki widoczne na wykresie wynikają ze zmian zasad rekrutacyjnych na uczelniach takich jak Lublin oraz Rzeszów

Na wykresie tym widoczne są delikatne zmiany progów na przebiegu ostatnich 9 lat. Progi ogólnie mają tendencję spadkową z pewnymi skokami średnio co 2 lata. Aktualnie po zeszłym roku (2023) jesteśmy w górce co nie oznacza, że próg musi wzrosnąć. W zeszłym roku otworzono rekrutację w Lublinie (KUL), Płocku, Siedlcach, Warszawie (UW). W tym roku rekrutacja otwiera się w Bydgoszczy (Politechnika), Wrocławiu (AWL) i Toruniu. 

Procentowa zmiana progu w roku 2023 w stosunku do 2022 oznaczała średni wzrost 5,55%  

Lekarsko-dentystyczny:

Wydawałoby się, że kierunek lekarsko-dentystyczny ze względu na mniejszą liczbę miejsc rekrutacyjnych jest mniej wrażliwy na tendencje zmiany progów, i na wykresie z progami jest widoczna bardzo delikatna zmiana progów:

*wysokie skoki widoczne na wykresie wynikają ze zmian zasad rekrutacyjnych w Lublinie.

Pomimo niedużych ogólnych fluktuacji progów na kierunek lekarsko dentystyczny w 2023 roku w stosunku 2022 wzrosły średnio o 4,98% co jest wynikiem bardzo zbliżonym do kierunku Lekarskiego (5,55%) odpowiednio w 2022 roku w stosunku 2021 spadły średnio o 2,01 % co jest wynikiem bardzo zbliżonym do kierunku Lekarskiego (2,18%)


Ostatecznie mając na uwadze te wszystkie dane i długą analizę, szacuję, że progi SPADNĄ w stosunku do 2023r.*

*ze względu na publikację prognoz po publikacji pierwszych progów wiemy już że progi spadły.

Pamiętajcie, że gdyby przewidywania nie były do końca trafne – są to tylko szacunki. Nikt nie jest w stanie co do punktu przewidzieć progu i w każdym roku mylą się one w różnym stopniu. Każdy dodatkowo na podstawie tego artykułu może sam analizować dane których jak widać jest ogrom. Nie musicie się również z tymi analizami zgadzać. Każdy może spojrzeć na te dane na kilka różnych sposobów a jak wiecie różnice nawet 2 pkt robią w przypadku rekrutacji na kierunek lekarski ogromną różnicę. Ja natomiast starałem się podejść do tematu maksymalnie profesjonalnie :). Jak podoba wam się ta analiza zostawcie lajka na fp maturabiolchem.pl -> https://www.facebook.com/maturabiolchem  oraz rekrutacja na medycynę -> https://www.facebook.com/namedycyne.eu 

Gdybyście byli zainteresowani napisaniem odwołania od waszej matury – zapraszam do kontaktu tutaj

ODWOŁANIA MATURALNELINK

KOREPETYCJE Z BIOLOGII 🙂 – LINK

Przewidywane progi Z OSTATNICH LIST – 2024

 

Zapraszam was również do komentowania tutaj oraz na stronie (we współpracy) namedycyne.eu

Autorem wszystkich wykresów i statystyk jest Dariusz Fabian – w razie chęci publikacji części lub całości artykułu w miejscu innym niż grupa maturalna “Matura biol/chem” proszę o kontakt https://www.facebook.com/maturabiolchem.

 

 

 

 

 

 

Dariusz Fabian

Dariusz Fabian – maturabiolchem.pl

KOMENTARZE
guest
169 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jan

Rzeszów stacjonarnie 290 pkt i 645 miejsce – czy jest szansa się dostać? Jak było w poprzednich latach jak chodzi o pozycje ostatnich kandydatów? 🙂

Marlena

Hejka czy myślicie ze wejdzie 153 do Białegostoku? 140 osób jest przede mną około i wydaje mi się że to naprawdę sporo dlatego nie wiem czy naprawde jest szansa

Monia

Myślicie, że z 73,45 dostane się na UMK do Bydgoszczy?

Iza

Wiecie czemu Lodz Lek dent nie spada?

Zxr

Wzięli duży nadmiar plus mało osób rezygnuje dlatego

Ala

Nie rozumiem, Wrocław z 1 wrześniowej listy zaprosił do złożenia dokumentów 29 osób, opublikowali dziś ze złożyło 20, a przyjęli tylko 2 kolejne. Z czego to wynika ? 7 miejsc nagle przestało istnieć ?

natalka

hej, myślicie że jest szansa na Opole, skoro jeszcze 121 osób przede mną na liście? Jeszcze 4 listy i potem rezerwowe w razie zwolnień

Oliwia

Czy z 294 pkt jest szansa na stacjo w rzeszowie? Bedą pojawiać się jeszcze listy po 13.09?

Mateusz

Tak, jest planowane 5 list jeszcze ostatnia 23 września.

Julka

Lublin niestacjonarny, 215 punktów, 27 osób przede mną. Jakie mam szanse? Kierunek lekarski

Ala

Hej! Co z tym Wrocławiem? Jestem 70 któraś w kolejce, przyjęli 29 osób ale próg stoi 😞

Jan

Czy 290 do Rzeszowa stacjonarnie ma szansę wejść?

Mateusz

Ma szansę, ale z odwołania.

Jan

To znaczy?

Mateusz

Rzeszów kończy rekrutację 23 września, po tym terminie dzwonią w pazdzierniku tylko, do osób, które złożyły odwołanie

Stanisław Pedrylewicz

Hejo – czy ktoś się orientuje tutaj w niestacjonarnych? Mamy delikwenta ze 115 i zastanawia się, czy wejdzie do Zielonej Góry 🙂

Jula

myślicie że 153 wejdzie faktycznie do Białegostoku?

Hania

Jak myślicie, ile punktów spadnie lek w Łodzi? Próg nadal wynosi 310. W poprzednich latach we wrześniu próg obniżał się jeszcze ma spokojnie o około 10 punktów. Jak myślicie – jak będzie w tym roku?

Ala

Witam, czy ktoś wie jaki próg na pierwszej liście na lek dent w Bydgoszczy?
Wczoraj była lista.

Piotrek

75.3, rezerwa 73.9

janek rowerzysta

myslicie, ze 218 wejdzie na niestacjonarny umlub?

Paweł

Myslicie, ze 152 wejdzie do białegostoku?

karo

bardzo prosze osoby z sum katowice ktore dostaly sie juz na wymarzona uczelnie o rezygnacje wlasnie z sumu – czekam niecierpliwie az przepisza mnie z zabrza do kato a potrzeba do tego wolnych miejsc…..

Oliwia

Kiedy przewidujecie że 147 pkt, 82 biolka wejdzie na sum?

Med

Następna lista

Magdalena

Czy chociaż część osób z 146 ma szansę dostać się na SUM?

Zxr

Tak

Magdalena

Dziękuję za odpowiedź 😉

Weronika

Myślę że nawet wszystkie bo osób 146 pkt jest niewiele w porównaniu do grona osób 145 do którego należę

Magdalena

Mam nadzieję, że Tobie również się uda dostać

Atrend

Mam taką samą sytuację, ile masz procent z biol?

Kaja

Myślicie, że 108 wejdzie na niestacjo na lek na UMW?

Ewa

Hej, czy z 77 miejsca na liście rezerwowej mam duże szanse się dostać?

Weronika

Jaka uczelnia?

Ewa

Collegium medicum

Med

Collegium Medicum jest dużo, a które konkretnie?

Ewa

Bydgoszcz

Weronika

Czy rzeczywiście jest szansa że 145 wejdzie na ŚUM? Przede mną 366 osób a zostały jeszcze 3 listy (jutro już VI więc praktycznie można mówić że dwie)

Zxr

Listy będą pewnie teraz co tydzień we wtorki wiec z jutrzejszą to zostaje 5 list 😉

Weronika

A zazwyczaj na sum nie było 8 list? Pytam na podstawie tego co widzialam w 2023 i 2022 roku

Zxr

W zeszłym roku było 13 list, 145pkt powinno wejść na koniec września

Weronika

Wow nie wiedziałam że aż 13. Sprawdzam progi i listy na innej stronie i tam było tylko 8 zapisanych stąd miałam też taki pogląd. Dziękuję bardzo w takim razie.

Wiciek

Jest szansa na 312 punktów na lek dencie UMED Łódź?

dag

Hej, wiecie kiedy zmienia się status na przyjęty w Płocku? Bo tydzień temu się dostałam, wysłałam dokumenty, ale nadal mam status nieprzyjety

Ania

Jak myślicie, jaki będzie próg na niestacjonarne na WUM ?

Gosia

Myślicie że 148 pkt wejdzie na lek-dent (śum)?Obecny próg to 152 i już tracę nadzieję:(

Zxr

Braknie

Martyna

A ja uważam, że jest szansa. Ile masz % z biologii? Przed nami prawie 1,5msc rekrutacji, we wrześniu są duże spadki, nawet w październiku dobierają ludzi. Jeśli to Twój jedyny plan i zależy Ci na lek-dencie to cierpliwie czekaj do końca

Gosia

73%

Michał

Czy myślicie że na PUM wejdzie 148 punktów?

Piotr

Ciekawe czy Dariusz ma pierwsze wnioski dot. prognozy i rzeczywistej sytuacji z progami. Wiele uczelni ciągle wysoko, ale są też takie które już wyrównały (Poznań) lub są poniżej prognozy (Szczecin, Olsztyn).

Dodatkowe pytanie – czy w prognozie jest ujęty nawis kandydatów z poprzednich lat, który zwłaszcza w tym roku ma duże znaczenie.

Ewa

Hej, czy można spodziewać się że w Bydgoszczy próg jeszcze spadnie? Liczyłam że dostanę się z 76 punktami, ale patrząc po obecnych listach to bardzo powoli to idzie i zmiany są prawie niezauważalne :(((

Julia

Jesteś na liście rezerwowej, dostarczyłaś dokumenty? Jakie inne uczelnie bierzesz pod uwagę? Ten próg wejdzie, ale dopiero pod koniec września niestety

Ewa

Tak, jestem na rezerwowej i dostarczyłam. Pod uwagę biorę może Zieloną Górę, ale Bydgoszcz jest dla mnie ważna, bo już rok tutaj studiowałam i mogłabym chociażby przepisać niektóre przedmioty. Niestety z obecnym spadaniem progów już trochę tracę nadzieję.

Julia

Zasada co roku jest taka sama- do Bydgoszczy wchodzi cała lista rezerwowa. Jeśli jesteś na miejscu, to nie ma wielkiej różnicy czy dostaniesz się 5 września czy 30 września. Dużo osób zwolni miejsca jak zdadzą poprawki we wrześniu, wtedy będą też większe spadki, ludzie zaczną podejmować decyzje i nie będą blokowali paru uczelni na raz.

Oliwia

Wiadomo kiedy kolejna lista ŚUM?

Emilia

Może ktoś studiuje/studiował/zna kogoś kto studiuje lekarski niestacjonarny w Lublinie? Warto?

Maro

Jakie progi obstawiacie w wwa (WUM/UW) na lek?

Ignacy

Hejka, myślicie że lepiej iść na lekarski do CM UMK w Bydgoszczy czy do Łodzi?

Ignacy

Ew. Olsztyn i Lublin też wchodzą w grę ale je mam dalej niż te dwa pierwsze

Bartek

Łódź to jednak Łódź, bardziej znana i prestiżowa uczelnia, lecz podobno pierwszy rok jest tam ciężki (jak raczej wszędzie, choć co człowiek to opinia). Lublin podobno jest świetny, bardzo prostudencki. Bydgoszcz również jest dobra, lecz tutaj mówią, że 3 i 4 rok jest trudny, dużo zaliczeń ustnych itp. Ja bym rozmyślił najbardziej Łódź, choć nie zniechęcam do pozostałych uczelni. Powodzenia!

Natalia

Właśnie pierwszy rok jest na luzie. przynajmniej w tym roku tak było. Było naprawdę wiele czasu wolnego, a to z powodu bardzo dobrej organizacji zajęć. Nauki sporo wiadomo, ale nawet z pracą da się pogodzić

Ignacy

Oooo, a Ty jesteś z Łodzi? Bo jeśli tak to mega ciekaw jestem Twojej opinii i tego jak tam wygląda. Bo np. Ja osobiście trochę się boję, że to taka fabryka studentów (Bo licząc z MON to z 900 na roku) i że grupy są przeładowane co wpływa na możliwość nauki i że też ogólnie przez to by dostać się w jakieś fajne miejsce poza studiami to może być ciężko bo za dużo chętnych.

Ignacy

Tylko właśnie tak mnie zastanawia, prestiż uczelni cokolwiek daje studentowi? Mi zależy by jak najlepiej nauczyć się bycia lekarzem, szpanować nie muszę.

Natalia

Ja akurat lekarskiego nie studiowałam tam, ale mieszkałam w tym roku z dwiema koleżankami które były na pierwszym roku. I z tym przesiewem to jest prawda. Z czego UMED sobie leci na przemian- raz przesiew robi na pierwszym semestrze raz na letnim. Ale szczerze Ci powiem, że one bez większego problemu dały radę, jedna to praktycznie codziennie na imprezy wychodziła (no nie w czasie sesji wiadomo). Egzaminy to same ABC, dodatkowo giełdę masz, nauczysz się na blache z niej i bez problemu się zdaje. Na modelu z chemii i fizyki podobno straszą, koniec końców egzmian ABC, dosłownie wszystko z giełdy. Same koniec końców stwierdziły, że myślały że będzie o wiele trudniej. Jeszcze tak im planu zajęć zazdrościłam, bo naprawdę super zoorganizowany, przez co ma się wiele czasu dla siebie.
Pomimo tego, ja idąc teraz na lekarski Łodzi nie wybieram, ale to głównie chodzi o miasto samo w sobie. Co prawa rozwija się, remonty remonty, ale niezbyt się tam czułam podczas pierwszych studiów

płock

Czy ktoś też dostał list z Płocka, że nie został przyjęty na lek. Oni tak co każdą listę będą wysyłać, że się nie mieści w progu przyjęcia?xd

Joanna

A wiadomo ile osób w rekrutacji jest kwalifikowana na podstawie matury międzynarodowej lub matur zagranicznych np. z krajów UE czy ukraińskich, białoruskich, tureckich itd.?
Polskie matury potrzebne na studia lekarskie w tym roku były trudniejsze. Szczególnie z biologii rozszerzonej nie uznawano wielu odpowiedzi prawidłowych, bo nie pasowały do klucza. Informacja o ilości aplikacji na podstawie matur innych niż polska byłaby ważna, by móc precyzyjniej ustalać poziom progów. To, że polscy uczniowie napisali maturę gorzej wcale nie musi oznaczać znacznego spadku progów jeśli będzie więcej kandydatów z maturami międzynarodowymi i zagranicznymi.

Anonim

czy nowe miejsca na lekdent w bydgoszczy wpłyną jakoś na progi na innych uczelniach?

Daria

Szczerze wątpię. Nie jest to bardzo duo miejsc, ja bym się raczej na Bydgoszcz nie pokusiła ze względu na to, że byłabym 1 rocznikiem, takim w sumie testowym. Progi w sumie nie wiem jakie będą, ale myślę że niższe niż na lek do Bydgoszczy.

Monika

dla wszystkich zainteresowanych: od 12 sierpnia rusza rekrutacja na lekdent na UMK, jest aż 48 miejsc!!!

Patrycja

czy można liczyć na to że będzie utrzymany spoko poziom na tym lek dencie? bo jesli dobrze kojarze to teraz pierwszy rok bedzie

Monika

myślę, że na pewno – w końcu to UMK, a nie żadna nowa uczelnia, planowali utworzenie stomatologii od kilkunastu lat,
z tego co czytałam, to też ma powstać całkowicie nowy budynek, w którym mielibyśmy zajęcia – to też na plus
to chyba dobra alternatywa jeśli ktoś nie chce tkwić w przytłaczającym zabrzu lub w białymstoku

Martyna

Pierwszy rocznik zawsze jest rocznikiem bardziej poszkodowanym, na nim będzie wszystko sprawdzane, testowane itp. Nie mniej jednak jest to na pewno lepszy pomysł niż nowo otwarte uczelnie. Jeśli chodzi o preparaty w prosektorium to cm umk nie ma dobrych preparatów z głowy i szyi, także oby się to zmieniło, bo jednak lek dent skupia się w większości na tych właśnie obszarach.

1 2